Järgnevalt vastan maksustamist puudutavate aspektide osas.
I. Pistise deklareerimine deklaratsioonil TSD
KOLMEAASTANE AEGUMISTÄHTAEG
Maksukorralduse seaduse § 98 kohaselt on maksusumma määramise aegumistähtaeg üldjuhul kolm aastat. Sama seaduse § 89 sätestab, et kui maksukohustuslane enne maksusumma määramise aegumist avastab, et esitatud deklaratsioonis esinevate vigade või andmete puudulikkuse tõttu on deklareeritud maksusumma väiksem maksuseaduse alusel tasumisele kuuluvast maksusummast, teavitab ta sellest viivitamata maksuhaldurit kirjalikult. Seega saab maksumaksja parandada maksudeklaratsiooni kolme aasta jooksul. Aegumistähtaeg algab selle maksudeklaratsiooni esitamise tähtpäevast, mida ei esitatud või milles esitatud andmete alusel maksusumma valesti arvutati (st pistise andmise kuule järgneva kuu 10. kuupäevast). Lisaks tuleb praegusel juhul arvestada ka võimalusega, et kolmeaastase aegumistähtaja arvutus võis vahepeal peatuda (erinevad alused on toodud maksukorralduse seaduse §-s 99). Viidatud paragrahvi lõike 1 punkt 5 näeb näiteks ette, et aegumistähtaja arvutamine peatub kriminaalmenetluse alustamise päevast kuni kohtuotsuse jõustumiseni või kriminaalmenetluse lõpetamise päevani.
Kui (arvesse võttes võimalikku aegumistähtaja arvutuse peatumist) kolmeaastane aegumistähtaeg ei ole veel saabunud, tuleks teha vastava TSD deklaratsiooni parandus ning tasuda tulumaks koos intressiga (0,06% kalendripäevas). Kuna antud asjas on olemas ka kohtulahend, siis see ongi piisavaks selgituseks ka maksuhalduri jaoks.
KUUEAASTANE AEGUMISTÄHTAEG
Kui kolmeaastane aegumistähtaeg (ka pärast aegumistähtaja arvutuse võimaliku peatumise arvessevõtmist) on möödunud, saab maksuhaldur tugineda teisele aegumistähtajale. Nimelt, maksusumma tahtliku tasumata või kinni pidamata jätmise korral on maksusumma määramise aegumistähtaeg kuus aastat. Selleks et rakendada kuueaastast aegumistähtaega, peaks maksuhaldur olema suuteline tõendama isiku tahtlust tasuda vähem makse. Kahjuks ei ole meile teada konkreetse kohtulahendi sisu, kuid pistise andmise tõendamine kohtu poolt ei tähenda automaatselt, et maksumaksja jättis tahtlikult pistise deklareerimata maksudest hoidumise eesmärgil. Kui kohtulahendist ilmneb, et ka maksudest hoidumise tahtlus on tõendatud, siis kehtib kuueaastane aegumistähtaeg ning tulumaks (koos intressiga) tuleks tasuda.
Kui kohtuotsusega maksudest hoidumise tahtlust ei tõendata, siis põhimõtteliselt on võimalik, et maksuhaldur teeb tulumaksu osas maksuotsuse alles pärast kohtuotsust ning alles praegu tõendab maksumaksja tahtluse tasuda vähem makse. Selleks peaks aga maksu määramise algatus tulema maksuhaldurilt.
II. Kohtu poolt määratud trahvi maksuaspektid
Tulumaksuseaduse § 34 punkti 3 ja § 51 lg 2 punkti 1 kohaselt ei loeta ettevõtlusega seotud kuluks seaduse alusel määratud trahve ja sunniraha ning maksukorralduse seaduse alusel tasutud intresse. Seega tuleb trahv deklareerida selle kuu kohta esitatud deklaratsiooni TSD lisal 6, millal toimus trahvi reaalne tasumine. Kohtu poolt määratud trahv on "muu kulu", mis tuleb kogu summas kajastada 2011. aasta kuluna?