21.06.2017 Kolmapäev

Hinnaerinevus tuleb maksustada

Ühel ja samal isikul on kaks ettevõtet. Ühel ettevõttel on soetatud maa ning omanik soovib selle maa ümber vormistada teisele talle kuuluvale ettevõttele. Kas ja millistel tingimustel on see lubatud?

Vastab Anne-Jana Prantsuzova, juriidiline konsultant, Donoway Eesti:

Üks juriidiline isik (esimene ettevõte) võib müüa teisele juriidilisele isikule (teisele ettevõttele) maad. Teisel ettevõttel tekib kohustus esimese ettevõtte ees maa ostuhinna summas. Maa müügihinna määramisel on vaja arvestada sellega, et tulumaksuseaduse § 8 lg 1 järgi käsitatakse igal juhul seotud isikutena ka järgmisi isikuid:

  • juriidilised isikud, kelle aktsia- või osakapitalist, häälte koguarvust või kasumi saamise õigusest üle 50% kuulub ühele ja samale isikule või seotud isikutele;
  • isikud, kellele kuulub üle 25% ühe ja sama juriidilise isiku aktsia- või osakapitalist, häälte koguarvust või kasumi saamise õigusest;
  • juriidilised isikud, kelle juhatuse või juhatust asendava organi kõik liikmed on ühed ja samad isikud.

Sama paragrahvi lõike 2 kohaselt seotud isikute vahelise tehingu hinna (edaspidi siirdehind) erinevus omavahel mitteseotud isikute vaheliste sarnaste tehingute väärtusest maksustatakse tulumaksuga § 14, 50 või 53 alusel.

Seega juhul, kui maad võõrandatakse turuväärtusest erineva hinnaga, tuleb hinnaerinevus maksustada.

Tuleb arvestada ka asjaoluga, et teatud tingimustel maksustatakse hoonestamata maa müük käibemaksuga. Näiteks käibemaksuseaduse § 16 lg 2 p 3 kohaselt ei kohaldata maksuvabastust krundile planeerimisseaduse tähenduses, kui sellel ei asu ehitist (krunt on detailplaneeringuga määratud maa-ala, millele on antud ehitusõigus).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255