VASTUS:
Kehtiv töölepingu seadus näeb §–is 70 lõikes 2 ette, et puhkusetasu makstakse hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust, kui tööandja ja töötaja ei ole leppinud kokku teisiti.Olukorras, kus töösuhe lõpeb ja töötaja on kasutanud ära rohkem puhkust, kui ta on tööga välja teeninud, tekib tööandjal töötaja vastu nõudeõigus kasutatud, kuid väljateenimata puhkuse hüvitamiseks. Töölepingu seaduse § 78 lõige 3 näeb tööandjale vastavate summade kättesaamiseks töötajalt ette lihtsustatud korra. Nimetatud § annab tööandjale õiguse tasaarvestada väljatöötamata puhkuse eest makstud tasu töötajale töölepingu lõppemisel väljamakstavate tasudega.
Kui töötajal lõpparvena saadaolev summa ei ole tööandja nõude katmiseks piisav, tuleks tööandjal esitada töötaja vastu nõue. Kui töötaja ei ole nõude esitamisel siiski nõus tööandjale väljateenimata puhkust vabatahtlikult hüvitama, siis on tööandjal võimalik tasu väljatöötamata, kuid kasutatud puhkuse eest nõuda sisse kas töövaidluskomisjonis või kohtus.
Kui lõpparve suurust arvestades ei saa väljatöötamata puhkuse tasu tasaarvestada töötaja töötasuga ning töötaja ei nõustu seda hüvitama ka vabatahtlikult, on tööandjal õigus nõuda summalt ka seadusjärgset viivist.
Kadri Rebane
Lawyer | Tax & Legal
Deloitte Advisory