Õppepuhkuse andmise korra sätestab täiskasvanute koolituse seadus (TäKS), mille kohaselt jagatakse koolitused tasemekoolitusteks, tööalasteks ja vabahariduslikeks koolitusteks. Muuhulgas on tasemekoolitus ka kutseõpe (§ 3 lg 2).
TäKS-i paragrahvis 8 sätestatakse täpsemalt, mitu kalendripäeva õppepuhkust antakse ja millist tasu selle eest töötajale maksta tuleb. Sama paragrahvi kohaselt antakse õppepuhkust töötajatele ja avalikele teenistujatele, kes osalevad tasemekoolituse statsionaarses õppevormis ja täiskoormusega õppes. Lisaks sätestab TäKS, et õigus saada õppepuhkust tasemekoolituses osalemiseks ning selle lõpetamiseks laieneb ka õpilasele, kes läbib osa- või täiskoormusega kutseõpet või kutsekeskharidusõpet (§ 161 lg 4)
Seega ei oma tähtsust õppepuhkuse õiguse puhul õppevorm ega koormus, vaid asjaolu, kas tegemist on koolitusega TäKS-i mõttes.
Samuti tuleb tähele panna, et seadus ei võimalda tööandjal õppuhkuse andmisest keelduda. Tööandja on vaid õigus õppepuhkuse andmist edasi lükata olukorras, kui üle 10% töötajatest või teenistujatest on samaaegselt õppepuhkusel.