03.07.2012 Teisipäev

Töökeskkonna voliniku valimisest

Kas töötades firmas ainult 0,3 koormusega, olen ma kohustatud vastu võtma töökeskkonna voliniku kohustused, kui üldkoosolek mind selleks valis, sest olen natuke sõnakam kui teised?

Vastab tööinspektor-jurist Neenu Paavel, Tööinspektsiooni Lõuna inspektsioon:

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (edaspidi TTOS)  §  17 kohaselt ettevõttes (või ettevõtte mitmes territoriaalsel eraldatud struktuuriüksuses või kui töötatakse vahetustega), kus töötab 10 või rohkem töötajat, valivad töötajad enda hulgast ühe töökeskkonnavoliniku. Kui ettevõttes on töötajaid vähem kui 10, on tööandja kohustatud konsulteerima töötajatega tööohutuse ja töötervishoiu küsimustes.


Volinikuks saab valida ainult seda töötajat, kes siis, kui ta üldkoosolekul kandidaadiks seatakse, selleks ka nõusoleku annab. On oluline, et volinik tahab seda ülesannet täita, viia end kurssi tööohutust reguleeriva seadusandlusega ja öelda töötajate nimel sõna sekka töökeskkonna kujundamisel. Töölepingu järgne koormus ei oma tähtsust. Aeg töökeskkonnavoliniku ülesannete täitmise nähakse ette kollektiivlepingus või muus tööandja ja töötaja kirjalikus lepingus. Ülesannete täitmise aeg sõltub ettevõtte suurusest ja töötingimustest ning muudest asjaoludest, kuid ta ei tohi olla lühem kui kaks tundi nädalas. Selle aja eest tuleb töötajale maksta keskmist töötasu.  On ka juhtumeid, kus volinik on tööandjaga kokku leppinud, et teeb voliniku tööd väljaspool põhitööaega – ka sel juhul tuleb nende tundide eest keskmist töötasu maksta. Tööandja korraldab oma kulul töökeskkonnavolinikule tema kohustuste täitmiseks vajaliku välja- või täiendõppe 2 kuu jooksul pärast valimist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255