S&P 500 indeks kerkis novembri teises pooles üle 1800 punkti taseme. Aasta algusest on indeks kosunud 28% ning on tegemas suurimat tõusu alates 1998. aastast, mil indeks kerkis 31%. Maailma enimjälgitav aktsiaindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis samal ajal esmakordselt üle 16 000 punkti taseme, aasta algusest on indeks tõusnud 24%.
The Wall Street Journal kirjutas nädalavahetusel, et investorid ei peaks selle üle, kas aktsiate hinnatase on mõistlik, ala- või ülehinnatud, pead vaevama. Nad peaksid hoopis vastama küsimusele, kui suurt kaotust on nad valmis välja kannatama.
Varahaldusfirma Windhorse Capital Management investeeringute juht David Salem ütles, et iga investeerimisprogrammi ainukeseks loogiliseks alguspunktiks on selgitada välja, kui suureks kaotuseks ollakse valmis. Miks? Sellepärast, et isegi kui teie arvamus turu hinnatasemest on absoluutselt täpne, ei tähenda see mitte midagi, kui teil ei ole kas finantsilist või psühholoogilist meelekindlust.
Teiseks soovitab ta arvesse võtta seda, kui suur osa teie portfellist on aktsiates mitte protsendina portfellist, vaid dollarites (meil siis eurodes). Oletame, et teie portfellis oli aktsiatena ja aktsiafondide osakutena 20 000 eurot. USA aktsiaturud kukkusid ajavahemikus 2007. aasta novembrist kuni 2009. aasta märtsini (sel ajal olid finantsturud madalaimal tasemel) 51% ning muu maailma aktsiaturud 57%. Taoline langus kahandas sellise portfelli väärtust enam kui 10 000 euro võrra. Kui oletada, et täna pole aktsiad nii palju ülehinnatud, võiksite siiski mõelda, kas te kannataksite välja tulevaste tootluste nimel oma portfelli väärtuse kahanemise 5000 euro võrra.
Mis puutub meie börsi, siis siin on olukord mõnevõrra teine. Meie börsiindeksil jääb rekordtasemest veel palju vajaka – OMXT rekordtasemeni jõudmiseks peaks indeks tõusma veel 24%.
Mineviku järgi ei saa teha järeldusi tuleviku kohta, aga senise ajaloo põhjal võib siiski öelda, et seni on olnud detsember ja eriti jaanuar meie börsile edukad kuud. OMXT indeks on jaanuarikuudes kerkinud 7,28%, olles selgelt parim kuu senise börsiajaloo jooksul. Edasi tulevad august 5,82%, märts 5,46% ja neljandana 3,52%-ga detsember.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi