Ei tohi. Rahandusminister sätestab oma 29.12.1999 määrusega nr 120 kinnitatud „Erisoodustuse hinna määramise korra" punktis 5: „Kui erisoodustuseks on tööandja omandis või valduses oleva vara (välja arvatud sõiduauto) tasuta või soodushinnaga kasutada andmine töö-, ameti- või teenistusülesannete või tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks, loetakse erisoodustuse hinnaks selle vara rendile andmise turuhind või rendile andmise turuhinna ja soodushinna vahe.”
Nimetatud säte käsitleb mõiste „vara” all ka tööandja omandis või valduses olevat sõidukit, v.a sõiduautot.
Sama määruse punkt 4 sätestab erisoodustuse hinna määramise tööandja omandis või valduses oleva sõiduauto kasutamisel ettevõtlusega mitteseotud sõitude puhul.
Eespool toodust tulenevalt ei saa erisoodustuse hinna määramisel sõiduauto (M1 ja M1G kategooria sõiduk) ja teiste kategooriate (nt kategooria N veoauto) sõidukite maksustamisel analoogiat rakendada.
Seega kui töötaja kasutab tööandja veoautot ettevõtlusväliseks tegevuseks, tuleb tööandjal välja selgitada eelkõige sellise veoauto rendile andmise turuhind ja maksustamisel lähtuda sellest. Selle reguleerimise, kuidas tööandja nõuab töötajalt veoauto kasutamise üle arvestuse pidamist, on seadusandja jätnud tööandjale. Oluline on, et veoauto kasutamisel oleks ettevõtlusega seotud tegevus selgelt eraldatav ettevõtlusvälisest tegevusest ning antaks ülevaade maksustamise seisukohast tähendust omavate asjaolude ja maksusumma määramise aluste kohta.
(juuni 2006)
Erisoodustus - tööandja vara kasutada andmine
Jäta kommentaar
Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.