04.04.2019 Neljapäev

Majanduslanguse ootuses

Majanduse areng on tsükliline ja igale tõusule järgneb langus. Millises kohas on praegu Eesti, eelkõige Tallinna kinnisvaraturg, on võimatu öelda. Kuid buumiga nagu 2004–2007. aastail ei ole kindlasti tegemist, sest diivani seest naftat ei tule ja lennukilt raha ei külvata. Kindel on see, et ükski turg ei sa lõputult kasvada, kirjutab Rain Rätt, Ober Hausi kutseline hindaja.

Buumiga nagu 2004–2007. aastail ei ole kindlasti tegemist
Buumiga nagu 2004–2007. aastail ei ole kindlasti tegemist Foto: pixabay.com

 

Konservatiivne laenamine hoiab ära mulli

Kogu kinnisvaraturule on tervislikult mõjunud pankade konservatiivsem laenupoliitika, mis hoiab ära järjekordse mulli tekkimise.

Eesti kinnisvaraturgu võib ootamatult mõjutada mõni välistegur nagu Rootsi kinnisvaraturu ülekuumenemine või rahvusvahelised pinged. Samuti ei saa alahinnata üldist tarbijate majanduslanguse ootust, sellega kaasnevat ebakindlust koos eratarbimise kasvu aeglustumisega.

Kindlasti hakkab kinnisvaraturgu mõjutama ühel hetkel saabuv intresside tõusutsükkel kui tänasest enamiku eluasemelaenude aluseks olevast 0% euriborist võib saada 5–6%. Tänane aastaid kestnud madal intressitase on mõjunud klientidele uinutavalt.

Viimaste aastate jooksul on turgu positiivselt vedanud eelkõige sissetulekute kasv, laenuintresside väga madal tase, tarbijate üldine keskmisest kõrgem kindlustunne ja jätkuv usk kinnisvarasse investeerimisse.

 

Täismahus artiklit saate lugeda peatselt ilmuvast Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 2, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.

Rain Rätt, kutseline hindaja, Ober Haus