Maksudeklaratsioonis valeandmete esitamise tagajärjed
Riigikohus lahendas 27. jaanuaril kohtuasjas nr 3-3-1-30-15 tehtud otsuses ettevõtja kaebust maksu- ja tolliameti (MTA) otsuste peale.
Viva Elektroonika Pluss esitas MTA-le 2013. aastal taotluse vabastada aresti alt oma ettemaksukontod, tagastada ettemaksukontodel olev raha ettevõtte pangakontole ning tasuda tagastusnõude täitmisega viivitamise eest intressi. MTA jättis maksuotsusega taotluse rahuldamata.
Paari kuu pärast tegi MTA uue maksuotsuse, millega vähendas 2011. ja 2012. aastal tehtud käibemaksu arvestamise ja deklareerimise õigsuse kontrolli tulemusel varem deklareeritud sisendkäibemaksu, jättis rahuldamata varasema tagastusnõude, nõudis tagasi kahel eelneval maksustamisperioodil tagastatud summad ning määras täiendava käibemaksusumma.
MTA leidis, et kontrollitud arvetel näidatud tehingud ST Electronicsi ja Viva Elektroonika Plussi vahel ei ole toimunud. Veelgi enam, maksuhalduri arvates oli Viva Elektroonika Pluss korraldanud elektroonikakaupade müügiahela, kasutades ST Electronicsit formaalse vahelülina, et saada alusetult deklareeritud sisendkäibemaks enammakstud käibemaksuna tagasi. Järelikult ei olnud ST Electronics, kellelt kaupa soetati, reaalselt tegutsev äriühing, vaid see tegutses Viva Elektroonika Pluss kontrolli all ja viimase huvides. MTA oli veendunud, et Viva Elektroonika Pluss oli teadlik ka kaupade tegelikust müüjast ja sel põhjusel ei olnud tegemist heauskse ostjaga.
Riigikohtu otsustest lähemalt saate lugeda äsja ilmunud ajakirja Raamatupidamisuudised nr 7, 2016. Paketi „Raamatupidamisuudised" saab praegu tulevaks aastaks tellida soodushinnaga. Jõulueelse kampaania kohta leiab täpsemat infot aadressilt http://rup.ee/tellimine