Praeguste plaanide kohaselt jõustub uus raamatupidamise seaduse muutmise seadus 2016. aasta teisel poolel.
Kavandatavad seadusemuudatused on tekitanud raamatupidajate hulgas palju ärevust: ühed arvavad, et nendega pannakse suure löögi alla raamatupidajate töö, teised leiavad, et need viivad seadused vastavusse reaalse maailmaga. Vaatame, mida need muudatused endaga kaasa võivad tuua ja millised on võimalikud lahendused.
Tehingud lähevad üle digimaailma
Raamatupidamise seaduse nõuded algdokumendile on suuresti püsinud muutumatuna 13 aastat. Vahepeal on aga toimunud suured muutused – oleme paberipõhisest maailmast jõudmas digimaailma. Igapäevaselt kasutame e-riigi ja sealhulgas e-maksuameti teenuseid, rääkimata e-parkimisest, e-kaubandusest, e-koolist ja paljust muust. Masinad on loodud nii targaks, et nad suhtlevad omavahel inimese otsese sekkumiseta.
Paljud majandustehingud, mis varem nõudsid inimese osalemist, on üle läinud puhtalt digimaailma. Võtame kas või ühe väga igapäevase teenuse – telefoni ja interneti kasutamise. Infosüsteemid pakuvad teenust, arvutavad kokku minutid ja andmemahud, saadavad arve ja maksavad selle arve ka ära. Sageli on puudu veel ainult üks lüli – kõik kirjeldatud protsessis kajastuv peaks/võiks raamatupidamissüsteemi ja sealt ka vastavatesse aruannetesse jõudma ilma inimese abita. Digitaalselt ja automaatselt. Selle viimase lüli, raamatupidamise digiteerimise raamistiku ja võimaluste loomisega seoses ongi vajalikud kõnealused seadusemuudatused.
Sellest, millised nõuded sätestab äsja riigikogule saadetud seaduseelnõu algdokumendile, võite lugeda varsti ilmuvast ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 4, 2016. Praegu on käimas ajakirja tellimiskampaania, mil Raamatupidamisuudised saab järgmiseks poolaastaks tellida eriti soodsalt. Lähemalt lugege aadressilt: http://rup.ee/tellimine