11.02.2015 Kolmapäev

TSD 2015: küsimused jäävad

Maksuhalduri arvates on deklaratsiooni esitamine edaspidi mugav. Kas kõik ongi nii lihtne?

Evelyn Liivamägi, Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja
Evelyn Liivamägi, Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Foto: Maksu- ja Tolliamet

Enamik lihtsurelikke sai tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsiooni (edaspidi – TSD või deklaratsioon) muudatustest teada alles sügisel. Seega osutusid need uuendused teiste maksumuudatuste taustal parajaks šokiks. Kuigi maksuhaldur avaldas oma koduleheküljel mitu uue deklaratsiooni täitmise juhist, pakkus Raamatupidamisuudised oma lugejatele võimalust esitada TSD-ga seotud küsimused Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna juhatajale Evelyn Liivamäele.

Kas uus TSD vorm tähendab raamatupidajale suuremat töökoormust? Kui üksikasjalikult tuleb vorm täita? Kuidas andmeid kontrollima hakatakse?

Raamatupidaja töökoormuse muudatus sõltub väga palju sellest, kuidas ta siiani TSD täitis. Sellel, kes täitis TSD käsitsi e-maksuameti keskkonnas, läheb esitamine kindlasti lihtsamaks. Lisal 1 tuleb küll esitada täiendavaid andmeid võrreldes praeguse TSD-ga, aga ka praegu pidi raamatupidaja neid andmeid maksukohustuse arvutamisel arvesse võtma. Kes kasutab raamatupidamistarkvara, sellel puudutavad muudatused eeskätt seda, kuidas deklareeritavad andmed raamatupidamisprogrammis kajastatakse ja need võivad olla tarkvara arendajate lõikes erinevad. Samas deklaratsiooni esitamisel failist laadides tuleb juurde uusi võimalusi ning faili laadimise aeg lüheneb märgatavalt. Kuna maksuarvestuses muudatusi ei ole, siis olulist töökoormuse kasvu ei prognoosi. Uus asi vajab alguses kindlasti harjumist, kuid see peaks siiski ajutine olema.

Deklaratsiooni tuleb täita täpselt nii üksikasjalikult ja sellises korras, nagu rahandusminister oma määrusega („Tulumaksuseadusest, sotsiaalmaksuseadusest, kogumispensionide seadusest ja töötuskindlustuse seadusest tulenevate deklaratsioonide ja tõendite vormide kinnitamine ning nende täitmise ja esitamise korrad“) ette on näinud.  

Niipalju kui võimalik, kontrollitakse andmeid automaatselt. Kui automaatne kontroll võimalik pole, kuid kontrollivajadus on, teeb maksuhaldur kas üksikjuhtumi kontrolli või revisjoni – nt lisal 7 deklareeritud maksuvabastust andvate õiguste osas.


Teiste lugeja poolt esitatud TSD-ga seotud küsimuste vastuste kohta loe täpsemalt peagi ilmuvast Raamatupidamisuudised nr 1, 2015 paberajakirjast. Need, kes ei ole jõudnud veel ajakirja tellida, saavad seda teha siit.