Alkoholipoliitikat karmistav eelnõu on riigikogus lahjenenud
"Me võtsime eelnõust välja [kaupluste suuruste] ruutmeetrid ja uus sõnastus on, et alkohoolsed joogid ei tohi olla paigutatud nii, et tarbija kaupluse külastamisel puutuks nendega vältimatult kokku ning need ei tohi olla müügisaalis nähtavad," ütles riigikogu majanduskomisjoni esimees Sven Sester Postimehele.
Enne viimast arutamist nägi eelnõu ette, et 450 ruutmeetrist suuremad poed peavad alkohoolsete jookide nähtavust poes täielikult piirama. Alkoholiseaduse esialgse versiooni kohaselt oleks pidanud väikesed poed hakkama alkoholi müüma leti tagant ja suured kauplused piirama napsi müügiala läbipaistmatute seintega.
Sesteri sõnul oli kadunud eelnõust ka vaheseinte nõue juba enne riigikogusse jõudmist ja selle asemel oli juttu vaid alkoholi nähtavuse piiramisest. Nüüd piisab sellestki, kui pood keerab alkoholiriiulid muu müügisaali poole seljaga. Kuidas pood täpselt alkoholi nähtavust piirab, jääb iga kaupmehe enda otsustada
Riigikogu majanduskomisjonis otsustati eelnõust välja jätta ka säte, mis oleks kohustanud mitmikpakis olevat alkoholi müüma sama hinnaga mis üksikut pudelit. Praegu on näiteks õlle kuuspakki osta odavam kui kuut pudelit eraldi. Samuti võeti välja keeld korraldada toidupoodides alkoholi degustatsiooni.
Leevendati ka alkoholile sätestatud reklaamipiiranguid. «Kui seni võis olla näha vaid toode, siis nüüd on lubatud ka serveering ehk klaas õllega, mis kihiseb,» rääkis Sester. Ta täpsustas, et õlle klaasi valamine oleks reklaamis jätkuvalt keelatud.
Tallinki ja Tallinna lennujaama ettepanekul tehti muudatus, mille järgi ei kehti tavapoodidele kehtestatud müügipiirangud poodidele, mis asuvad julgestusalal ja kuhu pääseb pärast dokumendikontrolli. Juba varem oli eelnõust kadunud paragrahv, mis oleks keelanud alkoholimüügi tanklatest.
Tallinna Vanalinna Seltsi ja pealinna ettevõtlusameti ettepanekul antakse kohalikule omavalitsusele võimalus piirata öörahu ajal alkoholimüügi aega söögikohtades. "Aga sellel otsusel peavad olema kaalutletud põhjused," kinnitas Sester.
Riigikogu hakkab alkoholiseaduse eelnõu uuesti arutama 19. detsembril ning see on kavas seadusena vastu võtta 20. detsembril.
Kuna eelnõu menetlemine on plaanitust kauem aega võtnud, siis muutusid ka jõustumistähtajad. Reklaamipiiranguid käsitlevad sätted jõustuvad 2018. aasta 1. juunist, kauplustele antakse müügisaalide ümberseadmiseks aega poolteist aastat ja need sätted jõustuvad 2019. aasta 1. juunil.