Euroopa sadamate paketiga suurendatakse ka sadamate arendamiseks riigi rahade kasutamise läbipaistvust, et vältida turumoonutusi ja ebavõrdset konkurentsi. Nimetatud abinõudega soovitakse parandada sadamate efektiivsust ja pakutavate teenuste kvaliteeti punkerdamisel, süvendamisel, sildumisel, jäätmete vastuvõtmisel, lootsimisel ja pukseerimisel.
"Eesti sadamates antud eelnõu suuri muudatusi kaasa ei too, küll aga avarduvad Eesti ettevõtjate ärivõimalused Euroopa turgudel. Meie sadamad opereerivad vabaturu põhimõtete järgi ja seadused toetavad seda põhimõtet. Samas kui näiteks Eesti pukseerimisettevõte soovib töötada mõnes Euroopa sadamas, siis ei tohi sellele takistusi teha,“ ütles EL-i asjade komisjoni esimees Arto Aas.
Euroopa Komisjoni hinnangul on sadamate tegevuse tase ebaühtlane. Euroopas on sadamaid, kus on ebapiisav ühendus sisemaaga, turule sisenemise tõkked, aegunud juhtimismudelid, ülemäärane bürokraatia ja pole läbipaistvust avaliku sektori vahendite kasutamisel.
Probleemide lahendamiseks on Euroopa Komisjon välja töötanud üldise strateegia. Selle peamised teemad on sadamate ühendamine üleeuroopalise võrguga, sadamateenuste ajakohastamine, investeeringute kaasamine sadamatesse, sotsiaalse dialoogi edendamine, sadamate keskkonnasäästlikkuse suurendamine ja innovatsiooni soodustamine.