"Ausad ettevõtjad peavad saama tõhusama maksejõuetusmenetluse kaudu tuge oma õiguste kaitseks. Pahatahtlikes pankrottides sekkutakse liialt hilja ning heausksed võlausaldajad satuvad seetõttu ohvriks," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu pressiteates.
Minister tutvustas teisipäeval Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA) esindajatele maksejõuetusreformi plaane ning kutsub üles esitama arvamusi ja ettepanekuid, kuidas võiks muuta maksejõuetusmenetluste läbiviimist efektiivsemaks, kiiremaks ja tulemuslikumaks.
Tagasiside üldiseks eesmärgiks on saada vastus küsimusele, kas revisjoni läbiviimine on vajalik ning millistele küsimustele tuleks eelkõige keskenduda. Ministeerium ootab tagasisidet selle kohta, kas jätkata tuleks senist seaduste loogikat, koondada maksejõuetusmenetlused ühtsesse seadustikku või ühtseks menetluseks.
Samuti oodatakse arvamusi selle kohta, kas kehtivat õigust tuleks täiendada näiteks pärandvara pankroti ja piiriülese maksejõuetuse regulatsioonidega; milliste meetmetega tuleks tõsta menetluse tõhusust, sealhulgas lühendada menetluse läbiviimisele kuluvat aega, tagada pankrotiavalduse õigeaegne esitamine ja võlausaldajate nõuete suurem rahuldamine.
Samuti on oluline välja selgitada, kas maksejõuetusmenetluse regulatsioon tagab isikute õiguste ja kohustuste piisava tasakaalustatuse; kas laiendada tuleks isikute ringi, kellelt oleks võimalik menetluskulusid sisse nõuda; kas saneerimismenetlus ning võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seadused vastavad praktika vajadustele ning kas oleks vajalik ühtse kontaktpunkti loomine info koondamiseks.
Revisjoni ettevalmistava etapi eesmärgiks on selgitada välja üldine revisjoni vajadus ja ulatus, kaardistada praktikas tekkinud probleemid, mis lahendamist vajavad, ja luua vajalikud alused revisjoni läbiviimiseks. Tulemusena koostatakse lähteülesanne, mille põhjal otsustatakse edasised võimalikud tegevused.
Arvamusi ja ettepanekuid oodatakse 23. septembrini.