Seaduse seletuskirja järgi peaks hindamise menetluse muutuma efektiivsemaks ja dokumentatsiooni tase paremaks.
Kui praegu tegeleb järelevalvega riigi keskkonnaamet või mõnikord ka keskkonnaministeerium, siis edaspidi järelevalve kohustus kaob. See asendatakse täiendavate seisukohtade ja dokumentatsiooni õiguse kontrolliga, millega tegeleb KMH üle otsustaja, näiteks veekasutuslubade ja kaevanduslubade korral keskkonnaamet, ehitustegevusega seonduvaga aga kohalik omavalitsus.
Kehtestatav laiaulatuslik konsulteerimine toob KMH protsessis arendajale kaasa täiendava KMH dokumentatsiooni esitamise kohustuse. "Kuigi laiaulatusliku konsulteerimise ja aruande asjaomaste asutustega kooskõlastamise sätestamine pikendab mõju hindamise menetlust, toob see endaga kaasa ka täiendavat ja olulist informatsiooni, mis kokkuvõttes aitab kaasa kogu mõju hindamise protsessi kvaliteetsemaks muutmisele," märgitakse seadusemõjude analüüsis.
Menetluse pikenemisele ning järelevalve kaotamisega seotud ohtudele juhtis tähelepanu ka Keskkonnamõjude Hindajate Ühing, kuid huvigrupi ettepanekuid ei arvestatud. "Menetlusaeg on juba praegu pikk ja muudatusega see lihtsalt seadustatakse, kooskõlastamist tuleb olulisel määral juurde," kommenteeris keskkonnamõjude hindamise teenuseid pakkuva Alkranel OÜ juhatuse liige Elar Põldvere BNS-ile käesoleva aasta alguses.