MKM: turismiseaduse muudatused suurendavad tarbijate kaitset
"Inimesed kujundavad oma reise järjest enam vastavalt vajadustele internetis ning traditsiooniliste pakettreiside osatähtsus väheneb, sellest tulenevalt laieneb seadusemuudatusega pakettreisi mõiste ja sellega kaasnev reisija täielik kaitse ka internetis sõlmitud reisiteenuste lepingule. Ehk kui varem tähendas pakettreis peamiselt valmislahendusena pakutavat reisi näiteks Egiptusesse, siis tulevikus hõlmab see selgemini ka reisija soovil kokkupandud reise ja reisikorraldaja peab võtma vastutuse kogu lepingu eest," ütles MKM-i siseturu asekantsler Kristi Talving pressiteate vahendusel.
Talving lisas, et varasem direktiiv aastast 1990 on ajale jalgu jäänud ning seaduse kaasajastamine vastavalt turul toimunud muudatustele on mõistlik. Pakettreiside kõrval saavad olema nõuetega hõlmatud ka seotud reisikorraldusteenused. Näiteks kui reisijale pakutakse reisibüroos üksikuid reisiteenuseid või kui teda kutsutakse üles veebilingi kaudu valima täiendavaid reisiteenuseid. "Ühelt poolt annab seadusemuudatus tarbijatele suurema kindluse reisiteenuste kasutamiseks ning teisalt muudab ettevõtjate tegutsemisega seonduvaid nõudeid paindlikumaks," sõnas asekantsler.
"Samal ajal on ettevõtjate tegutsemisele esitatavaid nõudeid lihtsustatud nii palju kui võimalik – vähenes registreeritavate tegevusalade loetelu ja sellega koos ka aruandlus ning tagatise nõuded muutusid paindlikumaks, muu hulgas vähenesid osaliselt ka nõuded minimaalse tagatise suurusele. /.../ Hinnanguliselt kasvab ettevõtete tagatisvajadus kokku keskmiselt ligi 5 protsenti," märkis Talving.
Riigikogu võttis kolmapäeval vastu pakettreiside ja reisikorraldusteenuste direktiivi ülevõttev turismiseaduse, võlaõigusseaduse ja tarbijakaitseseaduse muutmise seaduse. Seaduse eesmärk on parandada tarbijakaitset, viies pakettreiside regulatsiooni vastavusse reisiteenuste turul viimastel aastakümnetel toimunud muudatustega.
Eesti Turismifirmade Liidu (ETFL) hinnangul on seadusmuudatus olulises osas ebaselgust ja bürokraatiat loov ning tähendab järgmise aasta juulist reisiettevõtetele haldus- ja finantskoormuse tõusu, mis omakorda võib mõjutada reisiteenuste hinda.
"Eestis ei pea ükski teine teenusepakkuja omama 100 protsendi suurust tagatist, nagu pakettreisi mõiste alla liigituvate toodete müügiga reisiettevõtetelt nõudma hakatakse, vaid see on tavaliselt teatud aste madalam," ütles ETFL-i juhatuse liige Merike Hallik pressiteate vahendusel. "See tähendab reisiettevõtjatele haldus- ja finantskoormuse tõusu, mis võib lõpptulemusena mõjutada ka reisitoodete ja -teenuste hinda ning valiku vähenemist klientidele."