16.08.2018 Neljapäev

Riik plaanib toetada 2 miljoniga põllumeeste kindlustusmakseid

Valitsus plaanib maaelu arengukava vahenditest luua 2 miljoni euro suuruse riskijuhtimise toetuse, mille abil saavad põllumehed katta enda kindlustusmakseid.

Kindlustustoetus hakkab katma osaliselt ehk 70 protsendi ulatuses põllumajandustootja saagi, loomade ja taimede kindlustusmakseid, selgub maaelu arengukava (MAK) muutmise seaduse eelnõust, mida valitsus 16. augusti istungil arutab.

"Kliimamuutuse ja suurema hinnakõikumise tõttu seisavad põllumajandustootjad tänapäeval silmitsi üha suuremate majandus- ja keskkonnariskidega. Seoses sellega on tõhus riskijuhtimine muutunud põllumajandustootjate jaoks üha olulisemaks," märkis eelnõu valitsuse istungile esitanud maaeluminister Tarmo Tamm seletuskirjas.

Konkreetsed loodus-, kliima- ja terviseriskid ning kriisid ohustavad eelkõige just põllumajanduslikku esmatootmist. Tootmisriskid viitavad võimalusele, et väljundid on oodatust madalamad ning need võivad tuleneda äärmuslikest ilmastikutingimustest või mõjutavad põllumajandustoodangut kahjurid ja haigused, lisas maaeluministeerium.

Eelnõust selgub, et põllukultuuride kasvatajaid on Eestis ligikaudu 9500, viljapuude, marjade ning puukoolides taimede kasvatajaid ligikaudu 1300 ning loomakasvatajaid ligikaudu 6900.

Kindlustustoetuse sihtrühm on maksimaalselt 2100 taotlejat, sealhulgas 1900 tootjat, kellel on üle 100 hektarit maad ning lisaks 200 suuremat veise- ja seakasvatajat.

Toetust antakse üksnes siis, kui kindlustustatud on kahju vastu, mille on põhjustanud ebasoodsad ilmastikutingimused ning loodusõnnetusega võrreldavad ilmastikutingimused, nagu külm, torm, rahe, jää, tugev vihm või ränk põud. Samuti sobib toetuse saamiseks kindlustus, mis kaitseb looma- või taimehaiguse, kahjurite leviku või keskkonnajuhtumi vastu.

Kindlustusega hüvitatakse ainult nende kahjude korvamisega seotud kulud, kui kindlustatud esemeks on tera- ja kaunvili, heinaseeme, õlikultuur, kartul, köögivili, puuvili, marjad, viljapuu, marjapõõsas, puukooliistandus, dekoratiivtaim, veised, sead, lambad, kitsed, hobused – välja arvatud võistlus- ja ratsahobused –, kodulinnud või mesilaspere.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255