Sotsiaalministeerium on valmis saanud apteekide omandireformi analüüsi
"Analüüs kui selline on valmis. Oleme seda ettekande vormis ka esitlenud, kuid aruandena ei olnud võimalik möödunud suvel-sügisel seda avaldamisküpseks vormistada. Tegemist on eelkõige rakenduslike küsimuste kaardistamisega, mille alusel tehakse rakenduskavad ja vajalikud rakendusaktid," ütles sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse lehele.
"Sotsiaalministeerium on eri osapoolte esiletoodud riskidest teadlik, need sisalduvad ka kaardistuses," märkis Jesse. "Sotsiaalministeerium lähtub riigikogus algatatud ja vastuvõetud seadusesätetest. Rakenduskava ja vajalikke akte valmistab ministeerium ette 2018. aasta jooksul. Kindlasti on riigikogu algatatud ja otsustatud muudatuse õnnestumises oma osa ka sellel, kas turuosalistel on head tahet."
Ravimite hulgimüügifirma Tamro Eesti, mis kuulub koos Benu apteegiketiga Saksamaa Phoenix Groupi, Baltikumi üksuse juht Leon Jankelevitsh ütles lehele, et tema hinnangul toob reform kaasa hinnatõusu ehk täielikult vastupidise tulemuse sellele, millega seadust põhjendati. "Kui reform ebaõnnestub, siis ravimite kättesaadavus halveneb ja hinnad tõusevad," märkis Leon Jankelevitsh.
2014. aasta juulist jõustunud ravimiseaduse muudatus kehtestab vertikaalse integratsiooni keelu, mis tähendab, et apteegi omanikuks ei või olla ravimite hulgimüügiettevõte ega tema mõjuvõimu all olev ettevõte. Praegused apteekide omanikud peavad võõrandama 220 apteeki hiljemalt 1. aprilliks 2020, kui lõpeb seadusega ette nähtud üleminekuperiood. Lisaks sätestab seadus ka apteekide omandipiirangu, mis jõustus 20. märtsil 2015. aastal ja mille järgi võib apteegi enamusosanikuks olla ainult proviisor, kes tohib omada kuni nelja apteeki.