23.01.2014 Neljapäev

Valitsus kiitis heaks maksukuulekuse seaduse rakendamise kokkuleppe

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks välismaiste kontode maksukuulekuse seaduse (FATCA) rakendamise kokkuleppe eelnõu. FATCA (inglise keeles Foreign Account Tax Compliance Act) on USA seadus, mis võeti vastu märtsis 2010. Selle eesmärk on koguda teavet USA maksukohustuslaste kohta terves maailmas ja takistada neil maksude tasumisest kõrvale hoidumast.

Valitsus kiitis heaks maksukuulekuse seaduse rakendamise kokkuleppe
Valitsus kiitis heaks maksukuulekuse seaduse rakendamise kokkuleppe Foto: Reuters

Kui finantsasutus nõutavat teavet USA-le ei edasta, peetakse alates 1. juulist 2014 kinni 30 protsenti kõikidelt sellele finantsasutusele USA-st laekuvatelt USA päritolu maksetelt, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

FATCA rakendamise hõlbustamiseks soovib USA sõlmida teiste riikidega kahepoolsed kokkulepped, mille alusel hakkavad maksuhaldurid vahetama teavet maksukohustuslaste kontode kohta teise jurisdiktsiooni all olevates finantsasutustes. Kokkuleppe kohaselt vahetatakse vastastikku infot finantskontode kohta, seal hulgas kontoomaniku andmete ning kontole kantud intresside ja dividendide kohta.

Kokkuleppele kirjutavad kava kohaselt alla Maksu- ja Tolliameti peadirektor Marek Helm ja USA suursaadik Eestis Jeffrey Levine. Kokkuleppe täitmise ja teabevahetuse eest hakkab Eestis vastutama eelkõige Maksu- ja Tolliamet, tuginedes 1998. aastal sõlmitud Eesti ja USA topeltmaksustamise vältimise lepingule.

USA hakkab FATCA-t täielikult rakendama 1. juulil 2014. aastal. Enne seda on soovitav kokkulepe USAga alla kirjutada ja ratifitseerida. Kokkuleppe rakendamiseks on Rahandusministeeriumil kavas välja töötada maksuvaldkonnas rahvusvahelist halduskoostööd reguleeriv seadus, millega sätestatakse täpsemad alused, kuidas finantsasutused hakkavad infot kontode kohta Maksu- ja Tolliametile esitama.

Kokkuleppe sõlmimist kavandavad kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, sealhulgas Eesti finantssektorile olulised Läti, Leedu, Soome ja Rootsi. Kokkuleppe on juba sõlminud näiteks Prantsusmaa, Saksamaa, Ühendkuningriik ja Holland. Sarnast andmevahetust kavandatakse ka OECD ja Euroopa Liidu raames.

Eesti Pank ja Pangaliit toetavad lepingu sõlmimist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255