Barnier on valmis kaaluma Brexiti üleminekuaja pikendamist
Barnier on avanud võimalduse pikendada üheaastast üleminekuperioodi. Läbirääkija soovib taas käima lükata kõnelusi, mis on takerdunud Iirimaa piiri puudutavatele küsimustele.
EL-i diplomaatilised allikad rääkisid AFP-le, et Barnier märkis 17. oktoobril Euroopa Liidu asjade ministritele, et üks võimalus on pikendada üleminekuperioodi ühe aasta võrra, 2021. aastani.
17. oktoobril osaleb Ühendkuningriigi peaminister Theresa May Brüsselis tippkohtumisel, kus arutatakse Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahelise piiri küsimuses ummikusse jooksnut.
Barnier' idee on pikendada Suurbritannia EL-ist lahkumise hetkest algavat üleminekuperioodi aasta võrra, et saada lisaaega kaubandusleppe sõlmimiseks.
Senise plaani järgi algab üleminek 2019. aasta 29. märtsil ja kestab 21 kuud.
Lisaaeg ei lahenda kaitsemeetmete (back-stop) küsimust, mis peab olema lahendatud Brexiti-kokkuleppes, see aga tuleb ratifitseerida enne märtsi, et vältida leppeta Brexitit.
Üleminekuaja pikendamine annaks aga rohkem aega EL-i ja Ühendkuningriigi uutes kaubandussuhetes kokkuleppimiseks ning võimaldaks vältida eraldi plaani Põhja-Iirimaa jaoks, mille vastu on London.
Barnier tegi plaani EL-i ministritele teatavaks 17. oktoobril Luksemburgi kohtumisel.
Selle pakkumise abil loodab EL sundida Mayd vastutasuks omapoolsete ideedega Brüsselisse tulema.
"Ma kavatsen peaminister Maylt küsida, kas tal on konkreetseid ettepanekuid, kuidas ummikust välja tulla," ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donad Tusk.
May kohtubki 17. oktoobril esmalt Tuskiga omavahel ja siis viib asjaga kurssi ülejäänud EL-i liidrid. Viimased aga arutavad Brexitit õhtusöögilauas ilma Mayta.
Tusk ei tee saladust, et kui Mayl ja Barnier'l ei ole konkreetseid ettepanekuid Brexiti-leppe kohta, ei kutsu ta novembris kokku uut tippkohtumist.
Sel juhtul võetakse asi uuesti üles alles detsembris või kogunevad EL-i liidrid novembriks kavandatud ajal, et teha ettevalmistusi kokkuleppeta Brexitiks.