Creditinfo: ettevõtted ei julge praegu investeerida ja riske võtta
Creditinfo peaanalüütiku Anne-Ly Otsa sõnul on antud näitaja püsinud suhteliselt madalana juba 2014. aastast alates. Ühtlasi näitab suhteliselt madal protsent analüütiku hinnangul seda, et Eesti ettevõtted on praegu suhteliselt äraootaval positsioonil ega julge investeerida ja ka riske võtta. Otsa sõnul põhjustab seda asjaolu, et ettevõtted on viimase majanduskriisi kogemustest lähtuvalt ettevaatlikud ja ka pankade poliitika on varasemast palju konservatiivsem, rääkis analüütik uuringut tutvustades.
"Võrdluseks võib tuua, et vastav näitaja oli majanduskriisi aegadel üle 30 protsendi ning buumi ajal 20 protsendi juures. Seega on siin mõttekoht, kas meid on tabanud stagnatsioon, kus keegi üleliigseid riske võtta ei taha," lisas Ots.
Maksuvõlgadega ettevõtete osakaal oli samuti kõrgeim ehituses ning majutuses ja toitlustuses, kus maksuvõlg oli igal 10. ettevõttel. See on Otsa sõnul osalt ka loogiline seetõttu, et maksuamet on viimasel ajal nende sektorite suhtes aktiviseerunud ja neid varasemast rohkem uurima hakanud. Summaarsete maksuvõlgade edetabelit juhtis aga tööstus 11,2 miljoni euroga.
Uuringust ilmnes, et kõige madalama riski tasemega valdkonnad on kutse-, teadus- ja tehnikaalad 5,5 protsendiga ning kõige madalam maksehäirete tase oli info- ja sidealal. Aasta 2018 esimesel poolel tekkis maksuvõlgu proportsionaalselt kõige vähem finants- ja kindlustustegevuses.
Võlgadega ettevõtete osas on Otsa sõnul viimaste aastate trend olnud stabiilne, kuigi koondvõlg ootuspäraselt kasvab, esineb arvuliselt järjest vähem võlgadega ettevõtteid. Võlgu esines 6,8 protsendil aktiivsetest ettevõtetest ja võlglaste summaarsed võlad moodustasid 0,1 protsenti kogu valimi käibest.
Võlgadega ettevõtteid oli kokku 5708, mis tähendab, et aktiivsetest ettevõtetest oli võlgu iga 15. ettevõte. Võlglaste mediaankeskmine võlg oli 2695 eurot ning maksehäirete ja maksuvõlgade koondsumma ulatus 2018. aasta esimesel poolel 64,3 miljoni euroni.
"Ettevõtete maksekäitumine on Eestis üldiselt väga hea ja maksehäireid ning maksuvõlgu esineb suhteliselt vähe," lisas Ots.