Valitsuse korralduse eelnõu annab sotsiaal- ja rahandusministeeriumile ning sihtasutusele Innove volitused fondist vahendeid taotleda ja hallata. Vahendite taotlemise õiguse saaks sotsiaalministeerium, auditeeriv asutus saaks olema rahandusministeerium ning toetuse andmise ja kasutuse kontrolli hakkaks teostama Innove, selgub eelnõust. Volitused peab vastavalt Euroopa Liidu reeglitele andma valitsus.
Eelnõu ministeeriumidele edastanud tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski palub kooskõlastused esitada kiiremas korras. Minister märgib, et kolmest VKG firmast koondatakse märtsist maini kuni 445 inimesest, globaliseerumisega kohanemise fondist saab vahendeid taotleda vaid piiratud aja jooksul.
Samuti peab ministri sõnul enne Euroopa Komisjonile taotluse esitamist olema paigas siseriiklik haldusstruktuur ehk toetuse juhtimis- ja kontrollisüsteem. "[Seetõttu] on põhjendatud lühendada eelnõu kooskõlastamiseks antavat tähtaega," teatas Ossinovski. Vastuseid ootab ta 4. märtsiks, vahendas BNS.
VKG teatas suurkoondamisest jaanuarikuu keskpaigas. Ossinovski ütles samal päeval, et Eesti kaalub võimalust Euroopa globaliseerumisega kohanemise fondist raha taotleda. Varem Eesti fondist raha taotlenud ei ole, riik on hakkama saanud siseriiklike ning Euroopa Sotsiaalfondi vahenditega, ütles sotsiaalministeeriumi meedianõunik Oskar Lepik toona BNS-ile.
"Kriisi ajal kaalus Eesti väga tõsiselt fondi kasutamist, kuid Euroopa Komisjonile tehtud järelepärimiste ja analüüside tulemusel leidsime, et Eestil ei olnud võimalik neid vahendeid kasutada tulenevalt taotlemise kriteeriumidest.
Vajalikud tegevused said Eestis selle asemel rahastatud Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest," märkis Lepik.
Alates 2014. aastast kehtib uus EGF määrus, milles on toetuse andmise tingimusi kohandatud selliselt, et need on ka Eesti jaoks sobivamad. Sellele järgnenud suuremate koondamisjuhtumite puhul on Eesti alati ka taotlemist kaalunud, pidades silmas olemasolevaid meetmeid, vajadust täiendavateks meetmeteks, abi saamise kiirust ja kulutõhusust, ütles pressiesindaja.
Euroopa globaliseerumisega kohanemise fond on erivahend, mis jääb Euroopa Liidu mitmeaastasest finantsraamistikust väljapoole. Fondi maksimaalne aastaeelarve ajavahemikus 2014–2020 on 150 miljonit eurot.
Toetused suunatakse neile, kes on jäänud tööst ilma ulatuslike koondamiste tagajärjel. Fondist saab kaasrahastada ainult aktiivseid tööturumeetmeid, mille eesmärk on aidata koondatud töötajatel alalisele tööle naasta. Seda ei saa kasutada ettevõtete majandustegevuse kaasajastamise ega restruktureerimise toetamiseks.
Vahenditest saab kaasrahastada projekte, mille eesmärk on kas tööotsingute toetamine, kutsenõustamine, haridus, koolitus ja ümberõpe, mentorlus ja juhendamine, ettevõtluse edendamine ja ettevõtte asutamise toetamine. Samuti jagatakse koolitus-, liikuvus- ja ümberasumistoetust ning toimetulekutoetust.
Üldiselt saab globaliseerumisega kohanemise fondi kasutada üksnes juhul, kui ühes ettevõttes koondatakse üle 500 töötaja, sealhulgas tarnijad ja tootmisahela järgmise etapi tootjad. Samuti saab fondist toetust taotleda juhul, kui konkreetses majandussektoris kaotab töö ühes piirkonnas või mitmes külgnevas piirkonnas üle 500 töötaja. Fondist toetatakse ka piirkondi, kus on järsult kasvanud noorte tööotsijate arv.