27.06.2011 Esmaspäev

EL-i ülemkogu kinnitas Eestile esitatud soovitused

Nõukogu soovitab Eestil hiljemalt 2013. aastaks jõuda struktuursesse ülejääki, piirates eelarvepuudujääki 2012. aastal kõige rohkem 2,1 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP) ning hoides kulutused rangelt kontrolli all ja veelgi kärpides avaliku sektori kulutusi. Ühtlasi soovitab nõukogu võtta Eestil kasutusele meetmeid tööjõunõudluse toetamiseks, vähendades eelkõige madala ja keskmise sissetulekuga inimeste maksukoormust ja sotsiaalmakseid eelarve seisukohast neutraalselt.

Eesti peab nõukogu soovituste kohaselt aktiivset tööturupoliitikat, võttes kasutusele meetmeid, mis hõlmavad noori ja pikajalisi töötuid ning suure tööpuudusega piirkondi, et vähendada vaesusriski. Lisaks soovitab nõukogu Eestil tagada kavandatud stiimulite rakendamine energiamahukuse vähendamiseks ja majanduse energiatõhususe suurendamiseks eelkõige ehitus- ja transpordisektoris, tagades muuhulgas turu parema toimimise.

Lisaks on Eestile tehtud soovitus haridusüsteemi reformi rakendamisel seada prioriteediks alus- ja kutsehariduse kvaliteedi ja kättesaadavuse parandamine ning tugevdada kutsekvalifikatsioonide süsteemi. Eesti peaks soovituse kohaselt viima haridustulemused paremini kooskõlla tööturu vajadustega ja looma madala kvalifikatsiooniga töötajatele võimalusi elukestvas õppes osalemiseks.

Nõukogu näeb ette, et liikmesriigid võtavad soovitusi arvesse oma siseriiklike eelarve- ja struktuurireformialaste otsuste tegemisel.

Laiendatud euroala paktiga liitudes on Eesti võtnud endale kohustuse saavutada eelarve tasakaal 2013. aastaks ja ülejääk 2014. aastaks, viia riigieelarve baasseadusesse sisse avaliku sektori eelarve tasakaalu nõue, teha esimesi samme eripensionide süsteemi reformimiseks.

Eesti stabiilsusprogrammi, riikliku reformikava ning laiendatud pakti raames võetud kohutusi hinnanud komisjon leiab, et kuigi Eesti peab tulevastes eelarvetes täpsustama meetmeid, mille abil saavutada eesmärgiks seatud eelarvepositsioon, siis leevendavad Eesti varasemad eelarvetulemused ohtu, et eesmärke ei saavutata.

Eesti paktist tulenevad kohustused kajastuvad riikliku reformikava raames esitatud tegevuskavas.

Liikmesriikide edusamme soovituste rakendamisel ja nende poolt pakti alusel võetud kohustuste täitmist hindab ülemkogu 2012. aasta märtsis komisjoni iga-aastase majanduskasvu analüüsi põhjal.

Ülemkogu tervitas ka kokkuleppele jõudmist tulevases Euroopa Stabiilsusmehhanismis (ESM) ning Euroopa Stabiilsusfondi (EFSF) muudatustes ning majanduse juhtimise seadusandlike ettepanekute paketis.

ESM-i lepingu teksti ja raamlepingu muutmise kiitsid euroala rahandusministrid heaks esmaspäeval.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255