10.03.2020 Teisipäev

Küsimused ja vastused: koroonaviiruse mõju majandusele

SEB annab vastused peamistele küsimustele, mis on seotud koroonaviiruse ja majandusega.
Suurima mõju allikaks on tänaseks Hiina, mis on paljude toormaterjalide ja toodete jaoks maailma suurim turg.
Suurima mõju allikaks on tänaseks Hiina, mis on paljude toormaterjalide ja toodete jaoks maailma suurim turg. Foto: Pixabay

1. Millised on peamised koroonaviiruse puhanguga seotud mõjud?

Koroonaviiruse puhangu tõttu väljaspool Hiinat langesid aktsiaturud eelmisel nädalal tugevalt. Mitmete turgude jaoks oli langus nädala lõikes suurim alates 2008. aasta globaalsest majanduskriisist. S&P 500, üks turu viidatuimaid indekseid, langes eelmise nädala jooksul 11%.
Samas reageerisid keskpangad finantsturgude muudatustele kiiresti ja andsid avalikult teada, et on valmis asjakohaseid ja suunatud meetmeid kasutusele võtma. Arvestades keskpankade toetust turgudele ja majandusele, pöördusid USA aktsiaturud tõusule (S&P 500 tõusis esmaspäeval 4,6%, allikas: Bloomberg.com).

2. Kui tõsine on olukord hetkel?

Endiselt püsib kõige olulisem ebakindlus küsimuses, kuidas viirus järgmise paari kuu jooksul levib. Siinkohal leidub nii positiivseid kui ka negatiivseid märke. Hiinas võib täheldada stabiliseerumise esimesi ilminguid, kuid samas tekitab muret viiruse kiire levik väljaspool Hiinat, sh Itaalias, Lõuna-Koreas ja Iraanis. Valitsused üle maailma teevad koostööd võimsate meetmete rakendamisel, et haiguse levik kontrolli alla saada. Nende meetmete efektiivsus näitab ennast lähima paari nädala jooksul, mida innustame jälgima.

3. Milline on viiruse praegune mõju majandusele?

Hetkel näeme, et viirusega seotud negatiivsed tagajärjed mõjutavad ka makromajandust. Erinevalt teistest viimaste aastate jooksul ilmnenud riskidest ja kriisidest on viirusel mitmesugused otsesed finantspoliitilised tagajärjed, mis kehtib eriti Hiina kohta, kus suur osa majandustegevusest seisab ja suur osa rahvastikust ei pääse oma töökohta. Seega on tugev mõju SKP kasvu tulemustele esimeses kvartalis ilmselge. Nüüd, kus viirus levib ka teistes riikides, avaldub mõju ka globaalsele kasvule.

Seejärel sõltub palju sellest, kas taastumisprotsessi kõver meenutab V-, U- või L-tähte. V tähendab järsku langust, aga ka järsku majanduslikku taastumist, nagu eelmiste viiruspuhangute puhul. U-stsenaarium tähendab, et ebakindlus jääb mõneks ajaks püsima, kuid et olukorra normaliseerumine aitab taastumisele kaasa. L, vähim tõenäoline stsenaarium, tähendab kasvu kaotuse pikemat kestust.

4. Kui ulatuslikud võivad negatiivsed mõjud olla?

Praegune aeg ja eksisteeriv ebamäärasus ei soosi prognooside usaldusväärsust. Muidugi on nii majanduste kui ka turgude arengut määrav tegur viiruse leviku jätk. Ei epidemioloogidest eksperdid ega meie, majandusteadlased, tea sellele konkreetset vastust.
Samas annavad võetud ulatuslikud meetmed lootust, et kõige ebameeldivamaid stsenaariume on võimalik ennetada ning et kasvule ja aktsiaturgudele avalduvat negatiivset mõju saab vältida.

Samas on tähtis märkida, et me ei oota kiireid tulemusi. Meie arvamuse kohaselt on arengukõver U-kujuline. Võime küll oodata jätkuva ebakindluse perioodi ja uusi aktsiaturgude langusi, kuid usume, et ühe või mitme kvartali jooksul taastub majanduste ja turgude normaalne rütm.

5. Mida saavad valitsused ja keskpangad teha viiruse mõjude vähendamiseks?

Mitme riigi võimud reageerisid kiirelt selle nimel, et nakkuseriske vähendada, samuti arutlevad keskpangad üle maailma päästemeetmete üle. Nõudluse poole pealt on majapidamistel täna enam rahalist võimekust, et suurendada tarbimist teistes valdkondades, kuna näiteks reisimise maht ajutiselt väheneb. Samuti peagi hakkavad finantsturud keskenduma 2021. aasta kasvunumbritele ning kui väga pikale veniv L-stsenaarium ei realiseeru, võime uskuda, et järgmise aasta tootmistasemeid mõjutab koroonaviirus vaid marginaalselt. See tähendab, et 2020. aasta kokkuvõttes tehtud vähendused viivad samaväärsete tõusudeni 2021. aastal.

6. Milline on viiruse mõju aktsiaturgudele ja ettevõtete tulule?

Nagu varem märgitud, mõjutab viirus selle aasta globaalset kasvu, kuigi pole selge, mil määral ja kui kiiresti turud sellest taastuvad. See tähendab suuremat ebakindlust seoses ettevõtete tuludega, mis aktsiaturgudel valitsevat meeleolu ja suurenenud volatiilsust hästi ei mõjuta. Paljud ettevõtted peavad oma esimese kvartali ja ilmselt terve 2020. aasta tuluprognoose pisut kärpima ning mõned on sellega tegelemist juba maininud.

Suurima mõju allikaks on tänaseks Hiina, mis on paljude toormaterjalide ja toodete jaoks maailma suurim turg. Samas kutsutakse seda riiki tihti maailma tehaseks – suur hulk üle maailma müüdavatest toodetest valmistatakse Hiinas ja paljud ettevõtted sõltuvad välismaise tootmise puhul Hiina alltöövõtjatest. Kuna suur osa Hiina majandusest seisis viimaste nädalate jooksul paigal, on mõju nii tootmisele kui ka tarbimisele ehk nõudlusele ja pakkumisele märkimisväärne.

Samas tundub, et Hiinas võib hullem viiruseleviku periood möödas olla: töökohtasid avatakse uuesti ja majandus hakkab aeglaselt taastuma. Uute tagasilöökide risk on endiselt olemas, eriti seoses inimeste tööle naasmisega. Ometi on Hiina majanduse taastumise algus positiivne uudis, olgugi et protsess on pikaldasem kui oodatud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255