„Arvestades aastasiseseid sesoonseid kõikumisi jäid hinnad samaks. Võrreldes eelmise aastaga on hinnad 3,2 protsenti kallimad ning koroonaeelse detsembriga on ühtlustatud tarbijahinnaindeksi järgi Eestis hinnad 39,8 protsenti kõrgemad,“ märkis Uusküla.
„Võib arvata, et hindade languse taga oli mootorikütuse odavnemine maailmaturul ning ka meie tanklates ning elektri hinna mõningane langus peale augustikuist kõrget hinda, mida polnud taas mõnd aega nähtud,“ ütles Uusküla.
Järgmise aasta maksutõusud mõjutavad hindu
Uusküla sõnul tulevad teenuste hinnad kaupade hindadele järele ning kaupade hinnad veidi odavnevad. „Vaikselt annavad juba märku järgmise aasta maksutõusude mõjud. Ettevõtjad koostavad eelarveid ning kulubaasi tõus seoses automaksuga ning tulumaksu tõusu ja oodatava suurema järgmise aasta hinnatõusu kompenseerimise töötajatele vajab taas kõrgemaid hindu, et hoida ettevõtete kasumlikkust,“ sõnas Uusküla.
Tema sõnul jätkub aasta viimastel kuudel selle aasta põhitrend, kus omavahel kaalutakse kokku impordi odavnemine ning kodumaiste kulude tõus, mis määrab ära, kui palju hinnad kuust kuusse tõusevad.
„Perede eelarved on jätkuvalt pingelised. Sel aastal ületab palgatõus hinnatõusu, kuid järgmisel aastal on oodata reaalse netopalga langust just suure hinnatõusu tõttu,“ märkis Uusküla.
„Kuna kodumaist nõudlust on jätkuvalt vähe, siis mastaabisäästu oodata ei ole ning peamiselt tuleb tegeleda kulude kokkuhoiuga ja ettevõtete tegevuse efektiivsemaks muutmisega. Mida vähem suudetakse hindu tõsta, seda edukam on ettevõte ja Eesti majandus tervikuna,“ lisas Uusküla.