"Tarnekindluse aitaks kaupmehele tagada talunike ja väiketootjate ühistegevus, mis võimaldaks pakkuda suuremaid kaubakoguseid, luua parema investeerimisvõime aiasaaduste säilitustingimuste parandamiseks, tagaks ühtlasema sortide valiku ning aitaks kaasa nõuetekohaste kauba saatedokumentide lisamisele," kirjutab Eesti Kaupmeeste Liidu tegevdirektor Marika Merilai Äripäeva arvamusloos.
"Kui osa piimatootjaid on koondunud ühistutesse, et tööstusele piima müüa, siis miks ei võiks sarnast mudelit kasutada ka aiapidajad," küsib Merilai.
Merilai sõnul ei tõrju ükski jaekett kohalike väiketootjate toodangut, kuna tarbija hindab kõrgelt omamaist toidukaupa.
Samas kaasnevad sellega Merilai sõnul kaupmehele lisakulud. Tarneahelas tootjalt tarbijani on kaupa vaja transportida ja hoiustada, kuna väiketootjal pole enamasti selleks sobivaid tingimusi; sortida, eraldada riknenud kaup, pakkida. "Taluõuelt algav ahel on pikk, sisaldab palju kohustuslikke tegevusi ning kõigil neil tegevustel on oma hind," kirjutab ta.
"Realiseerimisvõimaluste puudumises ei saa süüdistada vaid jaekette, tootjatel tasub äriplaanid üle vaadata ja omapoolsed võimalused jaekettidele teada anda. Lisaks aitab ka turgudel, laatadel müük ja e-kaubanduse kasutamine," märgib Merilai.