01.06.2018 Reede

Luminor: tariifivaidluste eskaleerumine on risk investeerimiskliimale

Luminor Eesti peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul on arusaadav, et USA ja Hiina suur kaubabilansi tasakaalustamatus vajavad globaalmajanduse tervise jaoks lahendusi, kuid kahjuks on USA sidunud imporditariifidega ka oma parima liitlase Euroopa Liidu; tariifivaidluste vastastikune eskaleerumine oleks reaalseks riskiks investeerimiskliimale ja globaalsele kaubandusele.
Luminor Eesti peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul on arusaadav, et USA ja Hiina suur kaubabilansi tasakaalustamatus vajavad globaalmajanduse tervise jaoks lahendusi, kuid kahjuks on USA sidunud imporditariifidega ka oma parima liitlase Euroopa Liidu.
Luminor Eesti peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul on arusaadav, et USA ja Hiina suur kaubabilansi tasakaalustamatus vajavad globaalmajanduse tervise jaoks lahendusi, kuid kahjuks on USA sidunud imporditariifidega ka oma parima liitlase Euroopa Liidu. Foto: pixabay.com

"Euroopa jaoks on oluline püsida kaubanduse läbirääkimistel ühtsena ja seista hea multilateraalsete ja võimalikult tõhusate kaubandusalaste kokkulepete eest, millest võidaksid kõik osapooled," ütles Palm BNS-ile.

"Kui terasetariifide mõju on veel tagasihoidlik, siis tariifivaidluste vastastikune eskaleerimine ja selle võimalik levik juba laiema ringi kaupadeni, mis sõltuvad rahvusvaheliste tootmisahelate toimumisest, oleks reaalseks riskiks investeerimiskliimale ja globaalsele kaubandusele," ütles Palm ja tõdes, et tariifide puhul on mainitud ka autotööstust, mis oleks märksa suurem probleem.

Palmi sõnul on praegu maailma majanduse ning kaubanduse kasv tugev ja mõõdukad "käesurumised" seda teelt ei lükka.

Eesti majandus ja valdav enamus kaubanduspartneritest on avatud majandused. Rahvusvahelise kaubandusega seotud pikemat aega kestev määramatus ei mõjuks hästi ei ettevõtete kindlustundele ega ekspordi tellimustele. "Täna Euroopa tööstused kasvavad ja seda toetab olulisel määral sisenõudlus, mis mõnevõrra pehmendab ekspordi mõjusid," ütles Palm.

Euroala tööstus on viimase viie kuu jooksul näidanud kiire kasvu järkjärgulist aeglustumist, sealhulgas suurmajandustes Saksamaal ja Itaalias, aga ka Prantsusmaal. Osa euroala ettevõtete kahanenud kindlustundest on seotud tellimuste kahanemise kõrval globaalse kaubandusega seotud riskidega, mida mõjutavad suurriikide mõõduvõtmised kaubanduse valdkonnas.


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255