07.04.2025 Esmaspäev

Eesti ettevõtted kardavad maksutõuse rohkem kui sõda

Eesti ettevõtted näevad maksutõusudes ettevõtete äritegevusele suuremat ohtu kui geopoliitilises ebastabiilsuses, ilmnes OP Panga tellitud ettevõtete uuringust.
Eesti maksusüsteemi kitsaskohad pidurdavad majandusarengut ja peletavad investeeringuid.
Eesti maksusüsteemi kitsaskohad pidurdavad majandusarengut ja peletavad investeeringuid. Foto: RUP

Uurimisagentuuri Rait läbi viidud uuringust The Baltic Business Pulse selgus, et Eesti ettevõtetest 81 protsenti näeb võimalikes maksutõusudes riski nende äritegevusele. Sarnast ohtu tunnetatakse Lätis 68 protsendiga ja Leedus 85 protsendiga. 

Erinevalt teistest Balti riikidest nähakse Eestis suure ohuna ka tarbijakäitumise muutust. Seda peab ohuks 75 protsenti vastanutest, samas kui Leedus on see näitaja 60 protsenti ja Lätis 43 protsenti.

Uue trendina käsitleti uuringus ka tühistamiskultuuri

„Pidevad muudatused sunnivad investeerimisotsuseid ümber hindama, viies sageli nende otsuste edasilükkamiseni või isegi täieliku loobumiseni – seda nii ettevõtete kui ka eraisikute puhul. Investeeringute ja majanduskasvu soodustamiseks on vajalik stabiilne ja ettearvatav maksukeskkond. Riigi ülesanne on tagada ühiskonna stabiilsus ja prognoositavus, mis on oluline osa õnnelikkuse valemist. Paraku on Eestis, eriti ettevõtete maksustamises, tõsiseid fundamentaalseid probleeme, mis pärsivad nii majandusarengut, riigieelarvet kui ka välisinvesteeringute voogu. Nende väljakutsete lahendamisest me kahjuks palju ei kuule, kuid pidevad üksikud muudatused jätkuvad,” ütles OP Panga Eesti maajuht Hannes Kaadu ning lisas, et muutuv maksusüsteem mõjutab ka tarbijate ostuharjumusi. 

Kvalifitseeritud tööjõu puudus on Eesti ettevõtete jaoks kolmas suurim mure, kuid võrreldes Läti ja Leeduga peetakse seda Eestis väiksemaks probleemiks. Eesti ettevõtetest muretseb töötajate puuduse pärast 65 protsenti vastajatest, Lätis 75 protsenti ja Leedus lausa 82 protsenti. Sõja ohtu tajub Leedus 52 protsenti, Eestis ja Lätis peavad sõda ja geopoliitilist ebastabiilsust ohuks aga alla pooled vastanutest ehk Eestis 42 protsenti ja Lätis 39 protsenti.

Lisaks paluti ettevõtetel hinnata, kuidas nad tajuvad potentsiaalse mainekriisi ning küberrünnakute ja looduslike katastroofide ohte. Eesti ettevõtetest hindab neid probleemideks umbes kolmandik vastanutest, pettuste pärast tunneb aga Eestis muret umbes neljandik ettevõtjatest. Uue trendina käsitleti uuringus ka tühistamiskultuuri (cancel culture), mida nähakse suurima murena Leedus. Sealsetest vastajatest 12 protsenti leidis, et tühistamiskultuur mõjutab nende tegevust. Eestis ja Lätis tajub seda ohuna aga vaid kolm ja viis protsenti vastajatest.

OP Panga tellitud uuringus osales 313 ettevõtet eri sektoritest Eestis, Lätis ja Leedus. Uuring viidi läbi 2025. aasta veebruaris. Tulemused pakuvad väärtuslikke teadmisi ettevõtete ees seisvatest peamistest väljakutsetest majandus- ja geopoliitilise ebakindluse taustal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255