Eesti transpordi- ja energiaühendused teiste Läänemere piirkonna riikidega on Eesti tulevikule määrava tähtsusega, ütles välisminister Urmas Paet eile Tallinnas toimunud rahvusvahelisel transiidikonverentsil.
"Eestist jõuab kaup 24 tunniga 50 miljoni ning 48 tunniga 300 miljoni tarbijani. Eesti pole mitte üksnes hea transiidikanal, vaid ka hea jaotuskeskus ning koht, kus anda kaubale lisandväärtus," märkis Paet ministeeriumi pressiteenistuse vahendusel.
Ühtlasi nentis Paet, et Eestis kasutatav rööpmelaius võimaldab kaupu siit otse idasuunal edasi viia. "Ent kindlasti vajab Eesti, ja kogu meie piirkond, ka Rail Balticut, et tagada veelgi parem ühendatus Lääne-Euroopaga," lisas ta.
Rääkides energeetikast märkis Paet, et energeetilise tooraine varud Euroopas on napid ning nafta ja gaasi osas kasvab Euroopa Liidu sõltuvus impordist kiiresti. Ta lisas, et Euroopale on oluline olla avatud uutele lahendustele, et mitmekesistada energiaallikaid.
Eesti jaoks tähendab energia varustuskindlus välisministri sõnul eelkõige taristu arendamist – võrgustumist ning tarneallikate mitmekesistamist. "On tähtis, et energeetika ja transpordi regionaalne sidusus oleks veel toimivam ja neist jõupingutustest on kindlasti kasu ka Eesti logistikasektorile," lausus ta.
Paet sõnul on Eesti gaasituru mõttes veel energiasaar. "Gaasituru ümberkorraldamine on vajalik konkurentsi, parima hinna, valikuvabaduse ja meie energiajulgeoleku tagamise jaoks."
Ta lisas, et Baltimaade ja Soome regionaalse gaasituru käivitamine eeldab LNG terminali rajamist.