Pakendiseaduse muudatusega vabastati 2015. aasta pakendiaruande audiitorkontrolli tegemisest need pakendiettevõtjad, kes lasevad turule vähem kui viis tonni pakendeid aastas.
Selliseid ettevõtteid on Eestis ligikaudu 2000 ja nende osatähtsus Eesti turule lastud pakendikogusest on alla kahe protsendi. Seega kaasneb oluline leevendus väikeettevõtjatele, kes pakendiarvestust peavad endiselt pidama, kuid vabanevad audiitorkontrolli tegemise kohustusest.
Täiendavalt viidi sisse muudatus audiitorkontrolli töövõtu vormi osas, millega leevendatakse otse pakendiregistrile aruandlust esitatavate pakendiettevõtjate ja taaskasutusorganisatsioonide pakendikoguste auditeerimise põhjalikkust. 1. jaanuarist jõustunud seadusemuudatusega kehtib ka neile nüüd kohustus tellida töövõtt piiratud kindlustandva töövõtu alusel.
Eelnevalt tuli tellida põhjendatud kindlustandev töövõtt, mis oli ettevõtte jaoks mahukam ja kulukam.
2014. aasta pakendiaruannet muudatus ei puuduta
Seadusemuudatuse koostamise käigus tehti ka ettepanek rakendada audiitorkontrolli leevendatud nõudeid pakendiandmete auditeerimisel tagasiulatuvalt 2014. aasta kohta.
Seda ettepanekut siiski eelnõu koostamisel arvesse ei võetud, kuna see oleks pannud ebavõrdsesse olukorda need pakendiettevõtjad, kes 2014. aasta kohta pakendiaruande vastavalt kehtivale seadusele auditeerida lasid.
Auditi puudumine võib tuua kuni 32 000 eurot trahvi
2015. aasta novembris alustas keskkonnainspektsioon pakendiaruannete audiitorkontrolli nõude täitmise kontrollimist. Keskkonnainspektsioon saatis teavitused kõikidele pakendiettevõtjatele, kes olid küll pakendiaruande taaskasutusorganisatsioonile esitanud, kuid ei olnud juurde lisanud audiitori arvamust.
Auditeeritud pakendiaruande mitteesitamise korral on keskkonnainspektsioonil õigus algatada haldusmenetlus ning koostada ettekirjutus, mille täitmata jätmise korral võib ettevõtet trahvida kuni 32 000 euroga.