14.01.2025 Teisipäev

Vaid vähestel maastikusõidukitel ja ATV-del on liikluskindlustus

Kuigi juba 1. detsembrist laienes liikluskindlustus ka mootorsaanidele ja maastikusõidukina registreeritud ATV-dele, on liikluskindlustus sõlmitud neist vaid 15 protsendil.
Maastikusõidukitel ja lumesaanidel peab olema liikluskindlustus.
Maastikusõidukitel ja lumesaanidel peab olema liikluskindlustus. Foto: RUP

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul on ilmaolud saanide ja ATV-de kasutamiseks igati soodsad. Kui neid aga kasutatakse, peab neil olema ka liikluskindlustus.

„Kui varem võeti garaažist lumesaan ja sõit võis alata, siis nüüd on sellel vaja liikluskindlustust. Alates möödunud aasta detsembrist hüvitab liikluskindlustus kannatanule ka maastikul ja metsas juhtunud õnnetuse kahju, mitte ainult teeliikluses,“ ütles Potsepp. „Ka ATV-ga lund lükates võib juhtuda, et naabri auto või aed saab kahjustada. Sel juhul katab liikluskindlustus kahju.“

Liikluskindlustuse keskmine hüvitis oli mullu esimeses kolmes kvartalis ligi 2400 eurot

Lumesaanid ja maastikusõidukid peab registreerima liiklusregistris. 10. jaanuari seisuga oli liiklusregistris registreeritud 3162 lumesaani ja 1403 muud maastikusõidukit. Liikluskindlustuse leping oli vaid 412 lumesaanil ja 297 muul maastikusõidukil.

Potsepp märkis, et tihti võimaldavad lumematkade korraldajad, turismitalud ja teised ettevõtjad klientidel lumesaane rentida.

„Kindlasti ei tohi teenust osutada kindlustuseta lumesaaniga. Lumesaani liikluskindlustus hüvitab kannatanule kahju selle tekitaja eest,“ märkis Potsepp. „Näiteks kui üks lumesaanijuht sõidab teisele lumesaanile otsa, siis hüvitatakse teise lumesaani remondikulu. Samuti hüvitab liikluskindlustus lumesaaniga kahjustatud muu vara taastamise või asendamise.“

„Kahjuks tuleb lumesaanide ja muude maastikusõidukitega ette ka õnnetusi, kus inimene saab viga või hukkub. Liikluskindlustus hüvitab kannatanu isikukahju, sealhulgas näiteks ravikulu ja saamata jääva tulu,“ lisas Potsepp.

BTA Kindlustuse sõidukikindlustuse tootejuhi Arnold Oliiniku sõnul tasub lumesaanile teha liikluskindlustus kogu talvehooajaks, et see vahepeal ei ununeks.

„Tavalise saani kuue kuu kindlustuse hinnad algavad umbes 30 eurost. Isegi kui kuue kuu kindlustusmakse on 60 või 100 eurot, siis on see väike summa võrreldes võimaliku kahjuga,“ ütles Oliinik.

Liikluskindlustuse keskmine hüvitis oli mullu esimeses kolmes kvartalis ligi 2400 eurot, keskmine liikluskindlustuse isikukahju hüvitis oli pea 7100 eurot. Isikukahju hüvitised võivad küündida sadadesse tuhandetesse. Kindlustussumma ehk suurim võimalik hüvitis on 6,45 miljonit eurot.

Enne liikluskindlustuse lepingu tegemist saab teha liikluskindlustuse hinnavõrdluse LKF-i veebilehel, sisestades sõiduki registrimärgi. LKF-il on seadusest tulenev kohustus liikluskindlustuse võrdluskalkulaatorit pidada. Kalkulaator näitab üheksa liikluskindlustuse pakkuja hindu – need on Balcia, BTA, Elama, ERGO, Gjensidige, If Kindlustus, PZU Kindlustus, Salva ja Seesam. Kalkulaatoris ei ole LHV ja Swedbanki hinnavõrdlust. Lisaks saab liikluskindlustuse lepingu sõlmida näiteks maakleri abil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255