Palm: Eesti eksporti toetavad toorainete nõudlus ja sihtturgude kasv
"Väliskeskkonna kasvanud riskide taustal on Eesti ekspordil läinud teiste euroala riikide võrdluses viimastel kuudel selgelt hästi. Kaubaeksporti on toetanud kosunud toorainehinnad ja nõudlus, ning peamiste eksporditurgude jätkuvalt hea kasv," ütles Palm BNS-ile.
"Kui teises kvartalis kasvas kaubaeksport märkimisväärsed 13 protsenti, siis juuli-augusti keskmisena koguni 17 protsenti aastatagusega võrreldes. Jättes samas kõrvale jõuliselt kasvanud mineraalsed tooted, on kaubaekspordi kasvutempod mõõdukamad, vastavalt 9 ja 7 protsenti, mis on ikkagi kokkuvõttes hea tulemus," ütles Palm.
Palmi sõnul teevad ekspordis selgelt ilma mineraalsed tooted, mis on aastatagusega võrreldes kosunud pea 100 protsenti, nii mahtude kui ka hinnakasvu toel. Kahekohalise aastakasvuga tõusevad esile ka keemiatööstuse tooted ning jätkuvalt puidutooted. Ettevaatavalt on tegemist välisnõudluse mõõduka aeglustumisega. Ka maailmaturu toorainehindade senise kiire kasvu mõju väheneb.
"Rahvusvaheline valuutafond kahandas maailma majanduse kasvuootused käesolevaks ja järgmiseks aastaks mõlemad 0,2 protsendipunkti võrra 3,7 protsendile, viidates kaubandustõrgete ja arenevate riikide riskidele. Eesti peamise eksporditulu euroala kasvuväljavaade viitab samuti mõõdukale aeglustumisele. Väliskeskkonna mõju avaldub täna paljuski ekspordi aeglustunud kasvutempodes, samas kaubandustõrgete kestmise ja arenevate turgude riskide eskaleerudes on võimalik jahutav mõju investeeringutele. Eesti ekspordi väljavaade ei muutu maailmamajanduse olukorra taustal paraku lihtsamaks, vaid vastupidi," ütles Palm.
Statistikaamet teatas 10. oktoobril, et kaupade eksport suurenes 2018. aasta augustis võrreldes eelmise aasta augustiga 7 protsenti ja import 11 protsenti.
Enim mõjutas kaubavahetuse kasvu mineraalsete toodete nagu kütuselisandid ja mootorikütus ning keemiatööstuse tooraine ja toodete ehk väetiste ekspordi ja impordi suurenemine.
Augustis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,2 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,3 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 155 miljonit eurot, 2017. aasta augustis oli see 96 miljonit eurot, lisas statistikaamet.