"Riigil on vastutusrikas roll kujundada sellist keskkonda, kus Eesti inimesed ja ettevõtjad saaksid olla võimalikult edukad. Meie üks sihte on toetada võrdset konkurentsikeskkonda ja maksupettuste vähendamine on üks osa sellest. Riigieelarve kaudu jõuab see kõigi inimesteni muu hulgas koolide, pensionide ja tervishoiuteenuste kaudu," ütles rahandusminister Jürgen Ligi.
Tuleval aastal on kavas jätkata Maksu- ja Tolliameti infosüsteemide arendamist, et muuta maksukohustuse täitmine kasutajasõbralikumaks. Olulisemad IT-arendused on käibemaksu deklareerimise infosüsteemi uuendamine, isiku eest deklareeritud ja tasutud maksude kuvamine e-maksuametis/e-tollis, struktuuritoetuste infosüsteemi ja uue e-maksuameti arendus.
Riigi efektiivsuse tõstmiseks koonduvad üha rohkem ühise katuse alla riigi tugiteenused: raamatupidamine, personalitöö, palgaarvestus, kuid ka kinnisvara haldamine. Nii saab riigi raha kokku hoida ning teenindada riigiasutusi kiiremini ja paremini.
"Oleme hakanud pakkuma riigiasutustele ühtseid lahendusi, mis teeksid riigi raha kasutamise tõhusamaks, ühtlustaks analüüsi kvaliteeti ja teeks andmed läbipaistvamaks," ütles Ligi. "Riigi tugiteenuste ühendamise ja kinnisvara valitsemise tõhustamist on kavas 2015. aastal jätkata."
Tugiteenuste tsentraliseerimise projekt (TUTSE), milles osaleb 102 asutust, rakendab ühtse majandustarkvara koos e-arvete ja iseteenindavate e-teenuste kasutuselevõtuga. Riigitöötaja iseteenindusportaal lihtsustab puhkuste ja lähetuste planeerimist ning varade haldamist. 2015. aasta eesmärk on viia 70% riigiasutustest ühtsele majandustarkvarale, samuti töötatakse välja e-arvete õiguslik regulatsioon ettevõtete ja riigi suhtluseks.
Jätkub riigi kinnisvarareform, mis hindab riigi vajadusi tervikuna ja teeb kinnisvara haldamise säästlikumaks. Sellega läheb riik üle kesksele ja terviklikule juhtimisele, et investeeringud oleks läbimõeldud, pinnakasutus optimaalne ja hooned energiatõhusad.
Ministeerium arendab edasi e-riigihangete keskkonda, et muuta riigihanked täielikult elektroonilisteks. Kavas on tõhustada riigihangete läbiviimist ja korraldada kokkuhoiu tagamiseks rohkem asutuste ühishankeid.
Statistikaamet jätkab järgmise, registripõhise rahvaloenduse ettevalmistamist. 2015. aastaks on planeeritud prooviloendus.
Edasiantavaid makse arvestamata on rahandusministeeriumi valitsemisala kuludeks riigieelarve eelnõuga kavandatud järgmisel aastal 290 miljonit eurot, tänavu 271 miljonit eurot. Tööjõukulud moodustavad sellest 53,9 miljonit eurot, kusjuures enamik valitsemisala ligi 2700 töötajast töötab Maksu- ja Tolliametis.
Investeeringuid on valitsemisalas kokku plaanis järgmisel aastal teha 7,2 miljoni euro eest, mis on 1,1% vähem kui tänavu. Investeerida on kavas parema tollijärelevalve erivahendite soetamisse ja piiripunktide renoveerimisse. Tollirajatised viiakse vastavusse Schengeni piirikontrolli nõuetega. Narva raudteele soetab Maksu- ja Tolliamet röntgeni, et tõhusamalt kontrollida kaubavedu ja tõkestada salakaupa idapiiril.
Rahandusministeeriumi valitsemisala allasutused on Maksu- ja Tolliamet, Statistikaamet, Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) ja Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskus (RMIT).