07.08.2018 Teisipäev

Swedbank: hinnatõusu vedasid eluasemega seotud kulud

Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku hinnangul panustas juulis 3,5-protsendilisse hinnatõusu enim eluasemega seotud kulud.

"Hinnatõus ulatus juulis 3,5 protsendini. Kõige rohkem panustas tarbimiskorvi kallinemisse eluase. Tõusid nii üüri kui elektri hinnad. Elektri hind on aastaga märkimisväärselt ülespoole liikunud tänu madalale veetasemele Põhjala hüdroelektrijaamades, tootmissisendite kallinemisele ja tavapärastele remonttöödele energia tarbimise madalhooajal," ütles Elmik.

"Mootorikütuste hind kasvas nii kõrgemate aktsiisimäärade kui nafta hinna tõusu tõttu. Nafta hind, 75 USA dollarit barreli kohta, oli juulis poole kallim kui aasta tagasi. Nafta hinda toetavad tugev nõudlus ja tarneprobleemid Iraanis ja Venetsueelas. Swedbanki hinnangul püsib nafta hind tänavu üle 70 USA dollari barreli kohta ja langeb siis veidi järgmisel aastal," märkis Elmik.

Toiduainete hinnatõus oli Swedbanki vanemökonomisti hinnangul juulis tagasihoidlik, alla 2 protsendi, seoses kartuli ja suhkru olulise odavnemisega. Teisel poolaastal peaksid toiduainete hinnad tõusma aeglasemalt tänu kõrgemale võrdlusbaasile aasta tagasi.

ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni FAO andmetel alanesid juulis maailmas kõigi peamiste toiduainete hinnad, kuna nõudlus oli madal ja varud piisavad. Teravilja hinda kergitab lähikuudel ilmselt kehv saagikus Euroopas.

"Toiduainete reaalne müügimaht Eestis väheneb, sest müügikäive kasvab hindadest aeglasemalt. Konkurentsi kasvades on supermarketite kaubanduslik juurdehindlus Statistikaameti andmetel aastaga vähenenud," ütles Elmik.

Swedbanki prognoosi järgi ulatub hinnatõus Eestis sel aastal üle 3 protsendi. Erinevatest kaubagruppidest panustavad hinnatõusu kõige rohkem eluase, toit, alkohol ja tubakas. Maksuameti andmetel jätkus teises kvartalis kiire palgatõus – keskmine brutopalk kasvas hindadest ligikaudu kaks korda kiiremini –, viidates palgatöötajate elujärje jätkuvale paranemisele.

Tarbijahinnaindeks tõusis juulis aastaga 3,5 protsenti ja võrreldes juuniga 0,1 protsenti. Kaubad olid 2017. aasta juuliga võrreldes 2,9 protsenti ja teenused 4,4 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuliga võrreldes tõusnud 10,1 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 1,7 protsenti, teatas statistikaamet.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255