Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks 2024. aasta oktoobris võrreldes septembriga 0,6 protsenti ning võrreldes eelmise aasta oktoobriga 4,1 protsenti. Mulluse oktoobriga võrreldes olid kaubad 2,3 protsenti ja teenused 7,1 protsenti kallimad.
Hinnatõus on Eestis jätkuvalt Euroopa Liidu kiireimate seas
„Enamik kaupu ja teenuseid kallines oktoobris eelmise kuuga võrreldes. Koolivaheaeg kergitas lennukipiletite ja spaade hindu. Jätkus rõivaste ja jalatsite hinnatõus. Sügishooaja algus tõstis elektri ja kütte hinda. Elektri hinda mõjutas ka suurem võrgutasu. Kallim nafta hind tõstis mootorikütuste maksumust. Eelmise kuuga võrreldes alanesid vaid vaba ajaga seotud teenuste ja alkoholi hinnad,“ osutas Elmik pressiteates.
Ta nentis, et hinnatõus on Eestis endiselt üks Euroopa Liidu kiiremaid ning varem Eestiga samas paadis olnud Läti ja Leedu on suutnud hinnatõusu hoo peatada.
„Lätis kasvasid hinnad septembris aastatagusega võrreldes 1,4 protsenti ja Leedus 0,5 protsenti. Tagasihoidlik hinnatõus tähendab elanike jaoks suuremat ostujõudu ning see peegeldub suuremas tarbimises. Eestis on jaemüük endiselt languses,“ tõdes ökonomist.
2024. aasta kokkuvõttes tõusevad hinnad Swedbanki hinnangul 3,7 protsendi võrra. Järgmisel aastal hinnatõus mõnevõrra kiireneb, kuni 4,4 protsendini. „Automaks ning aktsiiside ja käibemaksu tõus annavad hinnatõusu oma panuse. Tulevased maksutõusud on juba kergitanud hinnatõusu ootusi nii ettevõtjate kui tarbijate hulgas. Hinnatõusu ootused on suurimad toidukaupluste ja autosalongide hulgas,“ lisas Elmik.