31.03.2020 Teisipäev

Töötasu hüvitise saamine küsimärgi all? Töötukassa vastused selgust ei too

Kuna ühe eriolukorra erakorralise meetmena on tutvustatud töötasu hüvitist, kuid signaalid selle kohta on olnud umbmäärased ja segased, tunnevad paljud lugejad huvi selle vastu, millisel ettevõttel on nimetatud hüvitist reaalselt võimalik saada. Esitasime Töötukassale täpsustavaid küsimusi. Vastus tuli kiiresti, ent selgust sellest ei saanud.

Töötasu hüvitise saamine küsimärgi all? Töötukassa vastused selgust ei too
Töötasu hüvitise saamine küsimärgi all? Töötukassa vastused selgust ei too Foto: pixabay

Rup.ee küsimustele vastab Töötukassa vaneminfospetsialist Diana Voronina-Lisovik.

Mida tähendab, et tööandjal ei ole vähemalt 30% töötajatest kokkulepitud mahus tööd anda?

Tööandjal on õigus taotleda töötasu hüvitamist https://www.tootukassa.ee/content/tootasu-huvitis, kui tal ei ole töötajale tööd anda ja ta kohaldab töölepingu seaduse § 35 või § 37. See tähendab, et hüvitisele on õigus nii neil tööandjatel, kellel pole tööd anda ja kes on seetõttu töötajate palku vähendanud, kui ka neil tööandjatel, kellel pole tööd anda, aga kes pole töötajate palka vähendanud (säilitavad keskmist töötasu). Mõlemad juhul tuleks töö mitteandmisest töötajatele teatada kirjalikult, et seda oleks võimalik Töötukassale tagantjärele tõendada.
Töö mitteandmist või töötasu vähendamist tõendab tööandja dokumendiga, millest nähtub, et ta on töötajaid teavitanud töö mitteandmisest või töötasu vähendamisest (nt kirjalik teatis töötajatele, tööandja otsus, käskkiri vms).

Töötasu ei saa vähendada näiteks juhul, kui tööandjal ei ole kokkulepitud ulatuses töö andmine võimalik, kuid samas omab ta piisavalt rahalisi vahendeid töötasu maksmiseks ning puudub tegelik vajadus töötaja töötasu muutmiseks. Mida tähendavad piisavad rahalised vahendid? Kuidas hinnata tegelikku vajadust töötaja töötasu muuta?

Tööandja saab taotleda töötajatele töötasu hüvitist, kui ta vastab kahele kriteeriumile kolmest:

  • käive või tulu on sellel kuul, mille eest hüvitist taotletakse, langenud vähemalt 30 protsendi võrra võrreldes eelmise aasta sama kuu käibe või tuluga (tingimus 1);
  • vähemalt 30 protsendile töötajatest ei ole kokkulepitud mahus tööd anda (tingimus 2);
  • vähemalt 30 protsendil töötajatest on vähendatud töötasu vähemalt 30 protsenti või alampalgani (tingimus 3).

Palun kirjeldage ettevõtet, kes reaalselt seda hüvitist saama hakkab.

Tööandja peab vastama neile tingimustele selle kuu seisuga, mille eest töötasu hüvitist taotleb. Töötajad peavad olema tööl töölepinguga.

(intervjuu lõpp)

Hea lugeja, rup.ee palub, et te annaksite meile teada oma kogemustest töötasu hüvitise taotlemisel: milline on olnud teie sellesisuline suhtlus Töötukassaga, kas teie ettevõttel on lootust hüvitist saada või mitte, milliseid vastuseid olete oma küsimustele saanud. Kirjutada võib aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või ka Facebooki vastava loo kommentaaridesse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255