20.12.2010 Esmaspäev

Tootjahinnad jätkuvalt kasvamas, hinnatõusu ootused mõnevõrra vaibumas


Statistikaameti andmetel kerkisid tootjahinnad töötlevas tööstuses novembris 0,5%, aastataguse perioodiga võrreldes olid hinnad keskmiselt 5,8% kõrgemad. Sarnaselt teistele ELi riikidele on importsisendite kallinemise tõttu tugevasti tõusnud metalltoodete tootjahinnad (18,5% võrreldes eelmise aastaga). Elektriseadmete tootmises kasvasid hinnad 9%, lisaks tootmissisendite kallinemisele on tõenäoliselt ka tootmisstruktuuris toimunud liikumine kallimate toodete suunas.

Üldist hinnaindeksit on tugevasti mõjutanud hindade kasv toiduainete tootmises (8,9%), seda eelkõige piimatoodete kallinemise tõttu (26,8%). Konjunktuuriinstituudi andmetel on aastaga kallinenud kõik olulisemad piimatooted. Piima tootjahinnad on kasvanud üldiselt samas suurusjärgus toorpiima kokkuostuhinna tõusuga, kilepiima puhul siiski mõnevõrra rohkem.
Kuigi puidutööstuses on toormaterjali hinnad oluliselt tõusnud, siis Eestis on puidu- ja paberitööstuse hinnatõus viimastel kuudel olnud tagasihoidlik. 2009. aasta novembriga võrreldes jäi mõlemas harus hinnatõus alla 5%. Teistes tööstusharudes on tootjahindade kasv olnud keskmisest väiksem, mitmeski tööstusharus on hinnad jätkuvalt madalamad kui aasta tagasi (näiteks lihatooted, puu- ja köögivilja töötlemine, rõivatootmine, mööblitööstus).

Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringu kohaselt on ettevõtjate hinnangul hinnasurved viimastel kuudel mõnevõrra taandunud (sh ka toiduainetööstuses), kuigi hinnatõusu prognoosivaid ettevõtteid oli jätkuvalt rohkem kui neid, kes hindade langust lähikuudel ette nägid. Valdavalt eeldatakse hindade püsimist praegusel tasemel, hinnatõusu peetakse tõenäolisemaks keemiatööstuses.
Novembris jäid ekspordihinnad eelmise kuu tasemele ja aastane kasvutempo aeglustus 8,1%ni. Samas impordihinnad jätkasid tõusu, oktoobrikuust olid hinnad keskmiselt 1,7% võrra kõrgemad ja aastataguse perioodiga võrreldes kasvasid 9,6%. Ekspordihindade kasvutempo pidurdumist toetasid enam puit ja puidutooted. Impordihindu mõjutas taas nafta kallinemine maailmaturul ja sellest tulenevalt teiste toormete hinnatõus.

Novembris oli kiireim aastane ekspordihindade tõus metallitööstuses (kolmandiku võrra). Jätkus ka mõningane hinnatõusu kiirenemine toiduainetööstuses, kasv ulatus 13%ni. Metalltoodete tootmises, keemiatööstuses ning kummi- ja plastitööstuses tõusid ekspordi¬hinnad aastaga 7–8%. Teistes tööstusharudes jäi aastane hinnakasv 2–3% piiresse, rõivatööstuses ja masinatööstuses aga langesid ekspordihinnad samas suurusjärgus.

Oktoobrikuuga võrreldes tõusid enim naftasaaduste sisseveohinnad (8%), kuid aastane kasvutempo aeglustus 17%ni. Kõige kiiremini kasvasid aastaga põllumajandussaaduste impordihinnad (28%), keemiatoodete ja metallide hinnad olid eelmise aasta novembrist ligi¬kaudu viiendiku võrra kõrgemad. Ka enamiku teiste toodete impordihinnad tõusid aastaga.
Aasta lõpukuul võib oodata ekspordihindade mõningast stabiliseerumist, sest ka kaubandustegevus on jõulupühade tõttu mõnevõrra tagasihoidlikum. Impordihindu mõjutab jätkuvalt nafta maailmaturuhinna tõus.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255