24.09.2015 Neljapäev

Töötukassa analüüs: nõustamisteenused täidavad oma eesmärki

62% töötukassa nõustamisteenustel osalenutest on järgneva aasta jooksul suundunud edasi teistele töö leidmist toetavatele teenustele. Lühemat või pikemat aega on aasta kestel pärast teenusel osalemist töötanud ligi pooled osalenutest.
Töötukassa analüüs: nõustamisteenused täidavad oma eesmärki
Töötukassa analüüs: nõustamisteenused täidavad oma eesmärki Foto: PM

Töötukassa tehtud analüüs näitas, et nõustamisteenused täidavad oma eesmärki: aidata tööotsijatel lahendada probleeme, mis takistavad töö otsimist, tööturuteenustel osalemist või tööle asumist.

Analüüsis vaadeldi psühholoogilisel nõustamisel, psühholoogilisel nõustamisel sõltuvushäirete korral ja võlanõustamisel osalenud töötute tausta ning nende käekäiku pärast nõustamisteenusel osalemist. Vaatluse all olid aastatel 2011 kuni 2013 nõustamisteenustel osalenud inimesed. Kolme aasta jooksul alustati psühholoogilisel nõustamisel osalemist 4059 korda, sealhulgas sõltuvushäirete nõustamisel 138 korda, ja võlanõustamisel 3823 korda. Nõustamisteenuse saajate hulk on aastate jooksul mõnevõrra suurenenud. Samuti on pikenenud nõustamisteenustel osalemise aeg, mis näitab töötukassa klientide suurenenud vajadust nõustamise järele.

Võrreldes nõustamisteenustel osalejaid teiste registreeritud töötutega, selgub, et nende hulgas on rohkem naisi, nad on keskmiselt mõnevõrra vanemad ning nende seas on rohkem erinevatesse tööturu riskirühmadesse kuuluvaid inimesi. Erinevusi on ka nõustamisteenuste liigiti – kui psühholoogilisel nõustamisel osalenute hulgas on keskmisest rohkem naisi ja kõrgharidusega inimesi, siis sõltuvus- ja võlanõustamisel osalejate seas on veidi rohkem mehi ja madalama haridustasemega inimesi.

Analüüsides nõustamisteenustel osalejate hilisemat käekäiku, selgus, et aasta jooksul pärast nõustamisteenuse lõppu on neist mõnel teisel tööle saamist toetaval teenusel osalenud veidi üle 60%. Peamiselt on osaletud karjäärinõustamisel, koolitusel ja tööotsingu töötoas.

Nõustamisteenuseid liigiti võrreldes suunduvad kiiremini tööle psühholoogilisel nõustamisel osalejad ja seejärel võlanõustamisel osalejad.

Aasta möödudes nõustamisteenuse lõppemisest ei olnud vahepealse aja jooksul töötanud ligi pooled nõustamisteenustel osalejad. Nende hulgas on rohkem erinevatesse riskirühmadesse kuulujaid, ilma erialase ettevalmistuseta inimesi ning Ida-Virumaal töötuna registreerituid, mis viitab keerulise tööturuolukorra mõjule töö leidmisel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255