Ettevõtete rahulolu kohalike omavalitsuste (KOV) suhtumisega ettevõtlusesse ei ole väga kõrge, selgus Eesti Kaubandus-Tööstuskoja mullusest kohalike omavalitsuste ettevõtjasõbralikkuse uuringust.
12 protsenti peab suhtumist ettevõtjasõbralikuks ja 23 protsenti uuringus osalenud ettevõtetest peab KOV-ide suhtumist pigem ettevõtjasõbralikuks. Ettevõtjavaenulikuks peab KOV-ide suhtumist 16 protsenti vastanutest ja pigem ettevõtjavaenulikuks 18 protsenti.
Vastanutest 25 protsenti jäi neutraalseks, vastates "nii ja naa".
KOV-ide lõikes erineb ettevõtjate suhtumine oluliselt. Enamik ehk 86 protsenti Tartus tegutsevatest ettevõtetest peavad Tartut ettevõtjasõbralikuks või pigem ettevõtjasõbralikuks linnaks.
Tallinna osas hindab ainult 17 protsenti küsitlusele vastanud Tallinnas tegutsevatest ettevõtetest KOV-i ettevõtjasõbralikuks. Muude KOV-ide puhul on rahulolevate ettevõtete osakaal 40 protsenti.
Üle poole küsitlusele vastanud Tallinnas tegutsevatest ettevõtetest annavad pealinna suhtumisele ettevõtlusesse hinnangu ettevõtjavaenulik või pigem ettevõtjavaenulik. Muude KOV-ide ettevõtlusega seotud tegevusele annavad negatiivse hinnangu ainult veerand uuringus osalejatest.
KOV-ide suhtumine ettevõtlusesse pole 53 protsendi vastajatest arvates paari viimase aasta jooksul muutunud. Ainult 13 protsenti uuringus osalenutest arvavad, et olukord on läinud paremaks. Iga viies vastaja leiab, et KOV on muutunud pigem ettevõtjavaenulikumaks.
Vastanutest 55 protsenti ütles, et KOV ei ole takistanud nende ettevõtte tegevust. Samas leidis 34 protsenti uuringus osalenutest, et KOV on vähesel määral või oluliselt takistanud nende arengut.
Ettevõtluse takistamine või piiramine KOV-i poolt seisneb peamiselt liigses bürokraatias. KOV-idele heidetakse ette aeglast otsuste tegemist ja asjaajamist. Konkreetsed probleemid seonduvad eelkõige detailplaneeringutega ja ehitusloa menetlemisega.
Teistest kriitilisemad olid jällegi Tallinna ettevõtted, millest 44 protsenti vastas, et on olnud olukorras, kus Tallinn on piiranud või takistanud nende ettevõtte arengut või tegevust. Tartus selliseid ettevõtted ei olnud ja muudes KOV-ides on selliste ettevõtete osakaal 30 protsenti.
72 protsenti ettevõtjatest ütles, et KOV ei ole soodustanud ega toetanud nende ettevõtte tegevust.
Uuringus osalejatest 66 protsendi hinnangul on ettevõtjasõbralikkuse peamiseks takistuseks KOV-ide huvi ja motivatsiooni puudumine ettevõtete arengule kaasa aidata. KOV-ide motivatsiooni suurendamiseks võiks osa üksikisiku tulumaksust laekuda KOV-i eelarvesse töökohapõhiselt ja osa elukohapõhiselt, leidisid 44 protsenti vastajatest. 36 protsenti leidsid, et osa ettevõtte tulumaksust võiks minna KOV-i eelarvesse.
Kaubanduskoda viis ajavahemikul 24. august 2012 – 13. september 2012 oma liikmete hulgas läbi kohalike omavalitsuste ettevõtjasõbralikkuse uuringu, mille eesmärgiks oli saada ettevõtetelt tagasisidet ja hinnangut KOV-ide ettevõtjasõbralikkuse kohta.