Sortteri tegevjuhi Sten Alliku hinnangul on väike- ja keskmise suurusega ettevõtete investeerimissoov Eesti majandusele positiivne märk. „Selleks, et see aga realiseeruks, peaks teekond sobivate finantseerimislahenduste leidmiseks olema senisest veelgi läbipaistvam ja lihtsam. Nii nagu puudub väikeettevõtetel enamasti IT-osakond, pole neil käepärast ka finantsanalüütikute ega raamatupidajate tiimi ega ka kuude viisi aega erinevate institutsioonidega suhtlemiseks,“ märkis Allik.
Veondus ja laondus paistavad silma tehnoloogiauuendustega
Alliku sõnul kinnitavad uuringu tulemused, et 39 protsenti varem laenu taotlenud ettevõtetest ei ole finantseerimispakkumisi omavahel võrrelnud. „Teadlike finantsotsuste tegemisteks vajaliku võrreldava info puudumine võib aga viia väga ebasoodsate laenutingimuste ning kehvade tulemusteni või sobiva pakkumise puudumisel kasvuplaanide ootele jätmiseni. Soomes on see takistus ühtse võrdlusplatvormi kujul hästi ületatud ning soovime seda kogemust ka Eestile turule laiendada,“ märkis Allik.
Kasvule orienteeritud kolmandiku hulgast kavatseb 74 protsenti investeerida tehnoloogiasse ja operatsioonisüsteemide täiustamisse, sellise plaaniga tõusis eriti esile veonduse ja laonduse valdkond. Lisatööjõu kaasamises nägid kõige enam võimalusi ehitussektor, kutse-, teaduse- ja tehnikavaldkond ning veonduse ja laonduse ettevõtted.
Täiendavate turundustegevuste kaudu soovivad kasvada eeskätt majutus- ja toitlustusvaldkond, teenuste ning hulgi- ja jaekaubanduse ettevõtjad. Sortimendi laiendamine on kaubanduses üks olulisemaid kasvuhoobasid, aidates suurendada müüki ja laiendada kliendibaasi.
Teise ettevõtte omandamine ja geograafiline laienemine on 2025. aasta kasvuplaanides kõige harvemini kasutatavamad meetmed. Omandamist kaalusid enim veonduses ja laonduses tegutsevad ettevõtjad ning geograafilist laienemist töötleva tööstuse esindajad. Uuringus osales kokku 312 mikro-, väikest ja keskmise suurusega ettevõtet.