"Mudel, millest lähtusime, oligi see, et esiteks see kehtib nendele, kelle me ise oleme kinni pannud. Teiseks see eeldab, et nad on ise kaubelnud rendileandjaga teatud hinnaalandusi või ajatusi ja siis ühe osa kogu sellest kahekuulisest rendikulust valitsus kompenseerib,"
ütles rahandusminister Martin Helme ERR-ile.
Helme sõnul hõlmab toetus lisaks poodidele ka väiksemaid teeninduspindasid, mis on kaubanduskeskustes eriolukorra tõttu suletud.
Kuigi ametist lahkunud väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu teatas varem, et riik ei plaani eriolukorra tõttu suletud kauplustele renditoetust maksta, esitas Helme neljapäeval valitsuse kabinetinõupidamisele memorandumi, millega seda siiski tehtaks kuni kolme miljoni euro ulatuses kuus.
Helme tegi memorandumis ettepaneku pakkuda kaubandusettevõtetele rendimaksete toetust
põhimõttel, et riik kompenseerib rentnikule sama suure osa rendist kui rendileandja, ent mitte rohkem kui 25 protsenti.
See tähendab, et kui rendileandja teeb 25-protsendise rendisoodustuse, siis riik kompenseerib rentnikule veel täiendavalt 25 protsenti rendist ja rentniku lõplikuks kuluks kujuneb 50 protsenti algsest rendist.
Toetuse meede rakendub ainult juhul, kui soodustuse teeb ka rendileandja. Kaupmees kohustub tasuma toetusest üle jääva osa rendist. Toetuse saamise eelduseks on kaubandusettevõtja käibe langus vähemalt 30 protsenti või kaupluse sulgemine valitsuse korraldusega.