"Esimesel poolaastal kahanes turistide voog Euroopasse Venemaa julgeolekuteenistuse FSB piirivalveteenistuse andmetel 2019. aastaga võrreldes 85 protsenti. Suve lõpuks võib langus jõuda 90-95 protsendini, sest see on alati olnud menukaim hooaeg Euroopa riikidesse reisimiseks," ütles ATOR raportis.
"Turistid, kes siiski otsustasid oma puhkuse veeta EL-i riikides, lendasid sinna ümberistumisega, valisid kõrgetasemelised hotellid ning reise korraldati peamiselt reisikorraldajate kaudu," lisati raportis.
ATOR meenutas, et alates 2022. aasta märtsist puuduvad lennundussanktsioonide tõttu otsene lennuühendus Venemaa ja Euroopa riikide vahel, välja arvatud Serbia.
"Kui enne pandeemiat oli Euroopa tasapisi muutumas valdavalt iseseisva turismi sihtkohaks, siis tänavu on olukord kardinaalselt muutunud. Enamik turiste reisis Venemaalt Euroopasse reisikorraldajate abiga. Organiseeritud segmendis vähenes ka nõudlus 75-80 protsendi võrra, võrreldes 2019. aasta suvega, kuid see on väiksem kui turu langus tervikuna," märkis liit.
"Reisikorraldaja saab osta turistidele välismaa lennufirma pileti, reisikorraldajate jaoks oli rohkem vabu aknaid viisade jaoks. Samuti saab reisikorraldaja tasuda majutuse eest Euroopa hotellides pärast seda, kui turist tasub reisi eest Venemaal rublades. Samas ostsid turistid reisikorraldajatelt reisi täispakette ja individuaalseid majutusteenuseid," selgitas ATOR.
ATOR-i andmetel olid sel suvel organiseeritud turistide seas menukaimad Euroopa riigid Kreeka, Hispaania, Itaalia, Prantsusmaa. Kreeka on juhtpositsioonil eelkõige tänu lojaalsele viisapoliitikale.
Odavad reisid Euroopasse praktiliselt puudusid lennupiletite hinna järsu tõusu tõttu. Suurim nõudlus oli nelja kuni viie tärni hotellide ja "kõik hinnas" süsteemiga hotellide järele, sest turistid soovisid Venemaal kõikvõimalike teenuste eest ette ära maksta.
ATOR-i andmetel reisisid venelased suvel kõige sagedamini Euroopasse läbi Türgi, Araabia Ühendemiraatide, Armeenia, Soome, Baltimaade ja Serbia lennujaamade. Mõni turist kasutas reisimiseks ärilennundust.