Eesti ja Soome on ainukesed Euroopa Liidu liikmesriigid, kus avalik sektor maksab arveid 30 päeva jooksul, nagu seda ette näeb laupäeval jõustuv hilinenud maksete direktiiv, kõigis teistes riikides on avaliku sektori maksete tähtaajad oluliselt pikemad.
Kõige kauem läheb erasektoril avaliku sektori maksete ootamisega Itaalias, Kreekas ja Hispaanias, kus keskmine maksete sooritamise aeg on vastavalt 180, 173 ja 160 päeva, teatas Euroopa Kaubanduskodade Assotsiatsioon (Eurochambers).
"Iga hiljaks jäänud makse mõjutab aga oluliselt ettevõtjaid ja eriti just väikesi firmasid. Uuringuid on näidanud, et EL-is on sisuliselt iga neljanda maksejõuetusjuhtumi põhjuseks maksete hilinemine. Seetõttu on jõustuvad reeglid Euroopas igati tervitatavad," ütles Eesti kaubanduskoja peadirektor Mait Palts Eesti kaubanduskoja teates ja lisas, et kui üldiselt on teada, et Eestis ja Põhjamaades on maksetähtajad enamjaolt normi piires, siis Eestiski on suuremate EL-i projektide puhul avaliku sektori maksetega olnud kuulda üsna pikkadest venitamistest.
Avaliku sektori lepingud moodustavad ühe kuuendiku Euroopa majandusest, aga avalik sektor on EL-i kõige aeglasem maksja, seisis kaubanduskodade assotsiatsiooni pressiteates.
16. märtsiks peavad kõik liikmesriigid olema siseriiklikusse õigusesse üle võtnud direktiivi sätted, mille kohaselt avalikel institutsioonidele on kohustus tasuda arved ära ettevõtjatele üldjuhul 30 päeva jooksul. Ettevõtjatevahelistes suhetes võidakse kokku leppida kuni 60-päevases maksetähtajas.