„Käesoleva aasta inflatsiooniks prognoositakse viis kuni kuus protsenti ja tarbijahinnaindeksi üheks suuremaks mõjutajaks on toidukaubad. Toiduainete käibemaksu langetamine oleks kiire hinnatõusu tingimustes riigipoolne meede parandada perede toimetulekut ja tagada kodumaise toidutootmise jätkusuutlikkus,“ lausus Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats.
Keskerakond ootab sotsidelt tegusid
Keskerakonna saadikud loodavad, et seekord tulevad toiduainete käibemaksu langetamisega kaasa ka sotsiaaldemokraadid, kes on selle vajalikkusest valjuhäälselt rääkinud, kuid ei ole varasematel kordadel eelnõu toetanud.
„Keskerakond on neli korda üritanud riigikogus toiduainete käibemaksu langetada, kuid sotsiaaldemokraadid ei ole millegipärast oma sõnade kohaselt tegutsenud. Hiljutisel volikogu istungil võtsid sotsid vastu avalduse toetamaks toiduainete käibemaksu langetamist ja loodetavasti on nad nüüd jõudnud arusaamiseni, et selle elluviimiseks tuleb hääletusel eelnõu toetada,“ rääkis Lauri Laats.
Tema sõnul on Eesti üks väheseid riike Euroopas, kes ei ole teinud toidukaupadele maksuerisusi. „Toiduainetele kehtib madalam käibemaksumäär muuhulgas Hispaanias, Itaalias, Poolas ja Soomes,“ loetles ta.
„Toiduainete hinnakasv on viimastel aastatel olnud pea 40 protsenti, mõjutades eriti madalama ja keskmise sissetulekuga peresid. Reformierakonna ja Eesti 200 valitsus on lubanud makse langetada ning nüüd on neil suurepärane võimalus näidata, et neil on tõsi taga,“ sõnas Laats.
Keskerakond teeb ettepaneku langetada üheksale protsendile toidukaupade, jookide ja muude selliste inimestele tarbimiseks mõeldud toorainete (välja arvatud alkohol ja tubakatooted) ja nende valmistamiseks või säilitamiseks kasutatavate maitseainete, säilitusainete, värv- ja muude lisaainete käibemaks.