Läänemetsa ärritasid rahandusminister Jürgen Ligi postitused sotsiaalmeedias sotsiaaldemokraatide soovi peale leida viise toiduainete hinna langetamiseks. Läänemets soovitas Ligil teha arvutused, kas ja kuidas toetab toiduainete käibemaksu langetamine 22 protsendilt 9 protsendile majanduskasvu.
Toiduainete käibemaksu langetamine ja majanduskasvu mõjud
„Summa, mis igal aastal inimestele tarbimiseks kätte jääb, on 100 ja 200 miljoni euro vahel. Seda raha ei suunata kogumiskontodele, vaid tarbitakse ära. Riigisisene tarbimine on Eesti sisemajanduse kogutoodangust ligi pool. Toiduainete käibemaksu langetamist võib võrrelda ka majanduse elavdamiseks tehtud tee-ehituse programmidega. Ka see raha turgutab majandust. Võrreldes toiduga, mis puudutab pea igat inimest, jõuab tee-ehituse raha majandusse vaevalisemalt – väheste ettevõtete kaudu,“ selgitas Läänemets.
Sotside juhi sõnul on seda arvutust Eestil väga vaja, sest eelmisel nädalal esitati valitsusele prognoosid võimalike USA kaitsetollide mõjude kohta. „Need haukaks meie majanduskasvust 0,5–1 protsenti. Kui peaks juhtuma, et investorid otsustavad pausile panna ka investeeringud senikauaks, kuni selgub, mis on Trumpi plaan Ukrainaga ja suhtumine Ida-Euroopasse, tõmbab ka see majanduskasvu allapoole,“ märkis Läänemets. „Nii võib juhtuda, et meie paariprotsendilisest majanduskasvust jääb järele vaid napp positiivne number üle nulli,“ lisas ta.
Rahandusminister Jürgen Ligi kritiseeris sotsiaaldemokraatide ettepanekut sotsiaalmeedias, viidates sellele irooniliselt. Ta kirjutas, et Eesti sotsid justkui selgitavad oma Ameerika valijatele, kuidas Eesti valitsus on tõstnud toidu hinna kõrgele ka seal.
„Sotsidele teatavasti pole kunagi meeldinud maksud ega riik. Oma suurema abikäe ulatavad nad valijale, kes rohkem ja kallimat toitu sööb, tagades nii toidu julgeolekut, et see ära süüakse,“ kirjutas Ligi.