„Minu arvates peaks tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet korra üle vaatama ka selle, et Telia puhul on mõnes mõttes poolmonopoolne seisund. Neil on märksa rohkem sidevõrke kui teistel ettevõtetel. Ja tegelikult näeme seda, et siin võib olla probleeme. Tuleks analüüsida, kas need võrgud peaks sellest ettevõttest eraldama,“ rääkis minister.
Valitsus kontrollib sideettevõtete toimepidevust
Läänemets täpsustas, et küsimus ei puuduta näiteks ettevõtete rajatud valguskaablite võrku ning tema hinnangul ei peaks riik võrke ettevõttelt omandama. „Minu ettepanek ei olnud, et riik peaks midagi ära ostma või riigistama. Ütlesin, et see tuleks üle vaadata,“ sõnas ta.
„See, et mõnikord eraldatakse võrk ja teenus, on täiesti tavaline asi – näiteks elektriturul või soojatootmisel,“ märkis Läänemets.
Samuti vaatab valitsus tema sõnul üle kõikide sideettevõtete toimepidevuse. „See tähendab seda, kas elektrikatkestuse või ulatusliku elektrikatkestuse korral sidemastid töötavad. Meile teadaolevalt kõik sidemastid arvatavasti ei tööta. Mõned on akutoitel, aga kui me räägime 24 või 36 tunnist, siis on tekkinud veider olukord: kasumid ulatuvad kümnetesse miljonitesse aastas, kuid investeeringud riigi ja inimeste toimepidevuse tagamiseks kriisiolukordades pole piisavalt tehtud,“ selgitas Läänemets. „Kui ettevõtted ei leia selleks ise tahet, saab riik kehtestada märksa konkreetsemad reeglid, et tagada sidemastide töökindlus,“ lisas ta.