Läänemets: julgeolekumaks ei vähenda madalapalgaliste sissetulekuid
Sotside juhi sõnul tuleb julgeolekumaksu vaadata laiemas kontekstis kui seni avalikkuses esitatud. "Lisaks maksutõusule peame arvestama ka erinevaid tulude kasve. 2026. aastal tõuseb alampalk, jätkub pensionitõus läbi indekseerimise, aga tõusevad ka keskmised sissetulekud maksuküüru kaotamisega," selgitas Läänemets.
Julgeolekumaks pidurdab Läänemetsa sõnul küll madalama palga teenijate või pensionäride sissetulekute tõusu, aga need ei vähenda kellegi sissetulekuid. "Toimetulekutoetuse saajale kompenseeritakse maksutõus toetuse tõusu kaudu, pensionäridele tõuseb pension rohkem kui maksuna ära maksab, alampalga saaja sissetulek kasvab 2026. aastaks 200 euro võrra, maksud kasvavad ligi 120 euro võrra," sõnas Läänemets.
"Maksuküüru kadumisel kasvab nii mediaanpalga kui keskmise palga teenijate sissetulek samuti rohkem kui maksud, niisamuti kasvab sellest õpetaja sissetulek. Samal ajal maksavad jõukad maksudeks rohkem. Näiteks üle 4000 teenivate inimeste sissetulek veidi väheneb ning mida suurem palk, seda suurem ka miinusmärk maksukulu ees," märkis sotside juht.
Läänemetsa sõnul olnud alternatiiv maksutõusule kärped, mis oleks tabanud madala sissetulekuga inimesi igatahes valusamalt. "Pensionide kärbe oleks otseselt vähendanud pensionäride sissetulekut, kärped hariduses või arstiabis tähendanuks samuti võimaluste vähenemist just madala sissetulekuga inimestele," lisas Läänemets.
Koalitsioonileppes kokkulepitud julgeolekumaks puudutab kõiki, sest eraisikutele tõusevad nii tulu- kui ka käibemaks ning ettevõtetelt hakatakse võtma 2 protsenti kasumimaksu.