Uute reeglite kohaselt peavad rahvusvahelised ettevõtted ja nende tütarettevõtted, mille aastakäive on üle 750 miljoni euro ja mis tegutsevad rohkem kui ühes liikmesriigis, avaldama igas riigis makstava maksusumma, teatas parlamendi pressiteenistus.
Suurema läbipaistvuse tagamiseks peab aruandlus olema praegusest üksikasjalikum ja liigitatud. Näiteks tuleb esitada info äriühingu tegevusvaldkonna, täistööajaga töötajate arvu, tulumaksueelse kasumi või kahjumi, samuti makstud tulumaksu ja jaotamata kasumi kohta.
Lisaks peavad maksualase teabe avalikustama tulukünnisest allapoole jäävad tütarettevõtted, kui on kahtlus, et filiaalid on loodud selleks, et uutest aruandlusnõuetest kõrvale hiilida.
Maksustamise läbipaistvuse aruanded hõlmavad ka maksualast koostööd mittetegevaid riike, mis on kantud EL-i niinimetatud musta ja halli nimekirja. Eesmärk on takistada kasumi ümberpaigutamist väljaspool EL-i asuvatesse maksuparadiisidesse ning tuvastada maksuparadiisidesse kadunud maksutulu.
Jaanuaris vastu võetud resolutsioonis juhtis parlament tähelepanu sellele, et maailma 20 suurimast maksuparadiisist kuus on EL-i liikmesriigid, kusjuures kaks neist kuulub maksuparadiiside esikuuikusse. Maksuvaatluskeskuse uuringus jõuti järeldusele, et umbes 80 protsenti EL-is ümberpaigutatud kasumist liigub EL-i maksuparadiisidesse.
Uus direktiiv jõustub 20 päeva pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Seejärel on liikmesriikidel 18 kuud aega, et direktiiv siseriiklikku õigusesse üle võtta. Seega peavad suurettevõtted uusi kohustusi täitma hakkama 2024. aasta keskpaigas.
Direktiiv sisaldab ka läbivaatamisklauslit, mille kohaselt vaadatakse reeglid üle nelja aasta pärast.