Teil on vajalik krüptotehingud eraldi välja tuua, sest tuludeklaratsioonis tuleb deklareerida üksnes kasumiga tehtud tehingud, sest krüptoraha puhul kahjumiga tehtud tehinguid arvesse võtta ei saa.
Kusjuures teil tuleb tuludeklaratsioonis märkida kõik kasumiga tehtud tehingud, olenemata sellest, et te ei ole veel krüptoraha konverteerinud eurodesse ja kandnud oma pangakontole, vaid hoiate endiselt krüptoraha keskkonnas või platvormil nagu nt Coinbase.
Näiteks, kui te ostsite 2020. aastal krüptoraha ja müüsite 2021. aastal selle kasumiga maha (st krüptoraha soetamismaksumus oli madalam kui müügihind), siis tuleb teil see tehing märkida tuludeklaratsioonis tabelis 6.3 ja 8.3 (välisriigis saadud tulu korral) „Muu vara võõrandamine“ ära deklareerida. Kui platvorm, mille kaudu te krüptotehinguid tegite on registreeritud Eestis, siis tuleb tehingud märkida tabelis 6.3. Kuid kui platvorm on registreeritud välismaal, siis tuleb tehingud märkida tabelis 8.3. Maksukohustust see iseenesest ei muuda.
Teil tuleb deklareerimisel valida vara liik „krüptovaluuta“, sisestada soetamismaksumus ja võõrandamisega seotud kulud ning müügihind (turuhind). Soetamismaksumus on ostetud krüptoraha väärtus eurodes ostu hetkel ning müügihind (turuhind) samuti krüptoraha väärtus eurodes müügi või vahetamise hetkel.
Teil on andmete deklareerimisel abiks krüptotehingu tegemisel kasutatud keskkond või platvorm, mis salvestab tehingute raportid ja märgib ära krütpovara soetamismaksumuse ja müügihinna väärtuse ka eurodes.
Kui te olete teinud suures mahus tehinguid, siis on teil võimalik tuludeklaratsiooni tabelis 6.3 ja 8.3 deklareerida ainult kasumiga tehtud tehingud koondsummana, st ainult kasumiga tehtud tehingute soetamismaksumused, võõrandamisega seotud kulud ja müügihinnad koondsummana, kuid teil peab olema ka loetavas vormis tehingutepõhine arvestus, mis vajadusel Maksu- ja Tolliametile esitada ja mille põhjal selguvad, teie deklareeritud koondsummad.