Koja arvates poleks õige kobareelnõud välja kuulutada, sest selles olev sotsiaalmaksu langetamise ärajätmine nii lühikese etteteatamise tähtajaga on vastuolus maksukorralduses seaduses kirjas oleva kuue kuu reegliga, teatas koda.
Kuue kuu reegel sai seadusesse, et anda ettevõtjatele ja teistele ühiskonnagruppidele aega maksumuudatustega kohanemiseks ning vältida olukorda, kus riigieelarve tulude suurendamise eesmärgil soovitakse kiirustades muuta maksuseaduseid.
Maksuseaduse muudatuse vastuvõtmise ja jõustumise vahele jääb koja teatel hetkel oluliselt lühem aeg kui kuus kuud ning puuduvad erandlikud asjaolud, mis õigustavad kuue kuu reegli järgimata jätmist. Nõudest võib kõrvale kalduda üksnes siis, kui maksumuudatus on maksukohustuslasele soodustava mõjuga või kui kiirendatud korras muutmiseks on muud erakorralised põhjused.
Sotsiaalmaksu määra langetamise alates 2017. aasta 1. jaanuarist 33%-lt 32,5%-le kiitis riigikogu heaks 2015. aasta juunis.
Ettevõtted, kes pärast 2015. aasta suvel vastu võetud maksumuudatust võisid seni arvestada tööjõumaksude kokkuhoiuga alates jaanuarist 2017, peavad nüüd leppima sellega, et oodatav maksumuudatus tühistatakse ning neile jääb alla kahe nädala aega muudatusega kohanemiseks.
See avaldab koja hinnangul otseselt mõju nii ettevõtete praegusele majandustegevusele kui ka planeeritud tegevustele, mille täideviimisel arvestati sotsiaalmaksu määra langetamisest kokkuhoitavate kuludega. Vastavat mõju ei saa lugeda ka väheseks või vähetähtsaks, sest 2017. aastal oli planeeritud kogumõju riigieelarve kontekstis ligi 41 miljonit eurot.